avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate viorel61

Activitate viorel61

Va multumesc inca o data, i-am explicat si va incepe demersurile pentru pensia de invaliditate.
Va multumesc foarte mult, stiam ca si pensia de invaliditate este o solutie dar nu se descurca singura cu demersurile necesare (as ajuta-o, dar locuiesc in alt judet, iar copiii sunt plecati din tara sau au servicii care ii impiedica s-o ajute!
O zi buna!
Buna ziua,
As avea nevoie de o informatie pentru o cunostinta. Doamna are 60 de ani ( DN 02.11.1963), are 4 copii, si a adunat in jur de 16-17 ani vechime ( vreo 18 ani din 1/2 norma si vreo 8 ani cu norma intreaga) S-a operat de hernie de disc acum 3 luni si nu isi mai poate relua activitatea, care implica si efort fizic intens.
Rugamintea mea este, se poate pensiona anticipat? Daca da, incepand cu ce data? Orice lamurire mi-ar fi de folos!
Va multumesc foarte mult!
Multumesc!
Multumesc mult!
Buna ziua,
Il am pe tata paralizat, total dependent de noi, pana acum am avut eu cu sotia grija de el.
Mi-a fost depistata o problema de sanatate, trebuie sa ma operez, interventia si recuperarea vor fi de durata. Am hotarat sa-l internam pe tata intr-un camin, ne va fi imposibil sa mai avem grija de el, vom fi plecati mult timp de acasa.
Problema este ca noi locuim la tara, caminul este in oras iar postarita ne-a anuntat ca eu, ca fiu, nu-i pot incasa pensia.
Ma puteti ajuta cu sfaturi, cum pot proceda ca sa-i pot incasa pensia, avand in vedere ca tata este netransportabil, nu poate sta nici macar in scaunul cu rotile.
Va multumesc anticipat!
Mai indraznesc o intrebare, avand in vedere ca sunt pensionar de 4 ani, este obligatoriu sa platesc CASS ? Am colegi care mi-au spus ca nu trebuie, sunt deja asigurat prin calitatea de pensionar.
Multumesc mult si scuzati-mi insistenta. O zi buna!
Va multumesc mult, inteleg ca pentru cele 4 luni in care a functionat cabinetul trebuie sa platesc contributia pentru tot anul 2022.
Buna ziua,
Ma aflu in urmatoarea situatie: sunt medic de familie pensionar din 2019, am continuat activitatea CMI,pentru anii 2020 si 2021 am platit impozit pe venit si sanatate.
In anul 2022 am mai lucrat 4 luni, am desfiintat CMI in luna mai. Am avut un venit brut de 105.000 lei, cheltuieli de 50.000 si un venit net de 55.000 lei.
Am depus decl. unica si am bifat doar la impozit, pe care l-am platit deja.
Intrebarea mea este, trebuie sa platesc si sanatate pentru cele 4 luni?
Va multumesc anticipat!
Va mulțumesc mult!