Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, As avea nevoie de o informatie pentru o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, As avea nevoie de o informatie pentru o cunostinta. ...

Buna ziua,
As avea nevoie de o informatie pentru o cunostinta. Doamna are 60 de ani ( DN 02.11.1963), are 4 copii, si a adunat in jur de 16-17 ani vechime ( vreo 18 ani din 1/2 norma si vreo 8 ani cu norma intreaga) S-a operat de hernie de disc acum 3 luni si nu isi mai poate relua activitatea, care implica si efort fizic intens.
Rugamintea mea este, se poate pensiona anticipat? Daca da, incepand cu ce data? Orice lamurire mi-ar fi de folos!
Va multumesc foarte mult!
Stagiul de cotizare al dansei este de 18 + 8 = 26 ani , chiar daca a avut 1/2 norma . Dar , pentru pensie anticipata partial , ar avea nevoie de minim 33 ani si 5 luni stagiu de cotizare , ori - nu ii are . Tot ce poate accesa acum ar fi o pensie de invaliditate , daca medicii Comisiei de verificare a capacitatii de munca ( aceasta functioneaza pe langa casele de pensii ) vor constata ca si-a pierdut aceasta capacitate in proportie de cel putin 50% . La aceasta comisie ajunge doar daca medicul specialist o propune spre pensionare , intocmind un referat in acest sens . Altfel , poate doar sa-si caute alt post . Pe legea in vigoare azi , nu o ajuta la nimic numarul de copii .
Va multumesc foarte mult, stiam ca si pensia de invaliditate este o solutie dar nu se descurca singura cu demersurile necesare (as ajuta-o, dar locuiesc in alt judet, iar copiii sunt plecati din tara sau au servicii care ii impiedica s-o ajute!
O zi buna!
Nu are neaparat nevoie de ajutor , merge la medicul de familie pentru o trimitere la medicul specialist ( ortoped probabil , o indruma medicul de familie ) , caruia ii va spune ca doreste sa stie daca , in cazul dansei , ar fi o recomandare de pensionare de invaliditate . Daca acesta considera ca e , va face un referat in acest sens . Cu referatul si cu ce alte acte medicale are ( bilete de iesire din spital , scrisori medicale ) se prezinta la Comisie pentru programare . Nu-i atat de complicat - doar sant cateva drumuri de facut - , problema este daca starea de sanatate justifica aceasta pensie , exista criterii pe care Comisia le aplica . Faptul ca nu mai face fata fostului loc de munca nu inseamna ca nu ar putea lucra altceva , o munca ce presupune mai putin efort fizic , la acelasi sau la alt angajator . Dar , daca nu face nici un demers , nu poate sti ... Altminteri , pentru ca nu are stagiul complet de cotizare indeplinit , nici pe legea care urmeaza sa apara nu i se reduce varsta de pensionare pe criteriul copiilor , prin urmare va avea drept de pensie la limita de varsta doar la 62 ani si 6 luni , in mai 2026 . Si - stiti cum e - nevoia te invata ... trebuie sa se descurce , nu poate evita nitel efort ...
CHKa, utilizator
Va multumesc inca o data, i-am explicat si va incepe demersurile pentru pensia de invaliditate.

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2025 luna Iulie la virsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 33 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2020 luna Iulie la virsta de 57 ani si 5 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 41 ani.*