avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate dex20

Activitate dex20

Fratele meu a avut un abonament de telefon multi ani la Orange. Desi ii expirase prelungirea de contract pe care a avut-o el nu a inchis numarul pana nu s-a decis sa faca portare la alta companie de telefonie. I-a venit raspunsul ca portarea a fost acceptata dupa care i-a venit o factura de plata de 500 ron pentru ca, zic cei de la orange ca i-au prelungit automat abonamentul si urmata la cateva zile de o scrisoare plus multe telefoane de la o firma de creante pentru recuperarea datoriei. #-o Ce poate sa faca in aceasta situatie? A discutat si cu cei de la Orange s cu cei de la firma de creante dar totalinutil.
Am avut un accident usor. Am parcat masina la un supermarket. Proprietarul masinii de langa mine ma astepta la plecare pe motiv ca i-as fi zgariat masina. Are si un martor pe care eu nu l-am vazut si zice ca cei de la supraveghere magazin i-au zis ca i-am lovit masina cand am parcat-o dar cand am intrebat eu de filmare cei de acolo au zis ca nu pot sa ne arate pe camere decat daca avem hartie de la politie. A mea e zgariata pe lateral fata iar a lui pe usa de la sofer, dupa parerea mea putea sa o faca el incercand sa iasa din parcare dar la prima vedere, varianta cea mai probabila ar fi ca eu i-am zgariat masina. In final am zis sa mergem la asigurari, pt ca politia nu se deranjeaza cu accidente minore, si sa facem o amiabila prin cum ca eu i-as fi zgariat masina. Urma sa ne intalnim a doua zi la asigurari dar domnul e prea ocupat sa apara. Zice ca are 2 ani la dispozitie. Cum sa procedez? Sa anunt eu la politie chiar daca teoretic eu as fi cel vinovat?
Buna ziua, Imi puteti spune va rog cum v-ati rezolvat problema cu politia locala? Multumesc
Buna ziua,
Administratia de proprietari a votat o decizie conform careia daca nu particip la curatenia publica din jurul blocului primesc o amenda de 20RON. E legala aceasta amenda?
Va multumesc!