Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident usor de masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident usor de masina

Am avut un accident usor. Am parcat masina la un supermarket. Proprietarul masinii de langa mine ma astepta la plecare pe motiv ca i-as fi zgariat masina. Are si un martor pe care eu nu l-am vazut si zice ca cei de la supraveghere magazin i-au zis ca i-am lovit masina cand am parcat-o dar cand am intrebat eu de filmare cei de acolo au zis ca nu pot sa ne arate pe camere decat daca avem hartie de la politie. A mea e zgariata pe lateral fata iar a lui pe usa de la sofer, dupa parerea mea putea sa o faca el incercand sa iasa din parcare dar la prima vedere, varianta cea mai probabila ar fi ca eu i-am zgariat masina. In final am zis sa mergem la asigurari, pt ca politia nu se deranjeaza cu accidente minore, si sa facem o amiabila prin cum ca eu i-as fi zgariat masina. Urma sa ne intalnim a doua zi la asigurari dar domnul e prea ocupat sa apara. Zice ca are 2 ani la dispozitie. Cum sa procedez? Sa anunt eu la politie chiar daca teoretic eu as fi cel vinovat?
dex20, utilizator
Daca va duceti la politie dupa 24 ore ramaneti pieton 30 zile.