Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Abuzuri administratia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Abuzuri administratia de proprietari

Buna ziua,
Administratia de proprietari a votat o decizie conform careia daca nu particip la curatenia publica din jurul blocului primesc o amenda de 20RON. E legala aceasta amenda?
Va multumesc!
Mai intai trebuie clarificate cateva mici probleme:
- probabil va referiti la Asociatia de proprietari din care probabil ca faceti si dvs.parte, nu la administratia de proprietari:
- daca este o decizie, atunci aceasta este data de catre Comitetul Executiv si nu este votata;
- daca aceasta masura a fost votata, probabil ca a fost supusa la vot in cadrul Adunarii Generale:
- Asociatia de Proprietari nu da amenzi, probabil ca suma respectiva intra in fondul de reparatii al Asociatiei:
Daca aceasta masura a fost supusa la vot si aprobata in cadrul Ad. Generale nu vad de ce nu ar fi legala.

P.S. Si in Asociatia din care fac parte avem ceva asemanator: suma este insa de 50 lei, dar se aplica numai dupa 3 absente consecutive de la activitatile administrative care au fost anuntate cu cel putin 3 zile inainte prin afisare la avizier.
Prin masuri de acest gen se urmareste responsabilizarea membrilor asociatiei, cooptarea tuturor la astfel de activitati, inclusiv a celor care de obicei se ascund dupa perdea sau isi aduc aminte ca au o multime de probleme de rezolvat exact in momentul cand ceilalti fac curatenie.
Daca aceasta (probabil hotarare a ad. gen.) vi se pare nelegala, aveati posibilitatea sa o contestati in instanta in termen de 45 de zile de la adoptare.
Aceasta ”amenda” este contra valoarea muncii unui angajat pentru curatenia in jurul blocului.
Daca nu dorita sa munciti in folosul comunitatii din care faceti parte din motive stiute si
sustinute puteti plati pe altcineva.-asa a gandit si cei din administratia