Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Afisarea de bilete pe geamurile asociatiei de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Afisarea de bilete pe geamurile asociatiei de proprietari

Va rog sa imi comunicati care este solutia juridica pe care o gasiti aplicabila urmatorului caz.
In blocul unde locuiesc, administratorul de bloc are obiceiul incepand cu 2011sa scrie de mana bilete pe care le semneaza si le afiseaza in partea interioara a geamului de la avizier si geamul caseriei asociatiei de proprietari.
Biletele contin diverse mesaje catre ‘locatarii’ din bloc si au ca subiect parerea sa personala fata de diverse alte persoane din bloc pe care ii evidentiaza trecandu-le numele.
Biletele care contin numele meu au fost adunate si depuse cu o plangere la politie la departamentul de proximitate.
Am solicitat agentilor sa intervina pentru a obliga administratorul sa inceteze in a-si comunica gandurile personale pe bilete abuzand de faptul ca are acces la spatiile comune ale asociatiei.
Am incadrat fapta la art 3 punctul 1 coroborat cu punctul 14 din Legea 61/1991 si am cerut ca administartorul sa fie amendat pentru ca timp de 3 ani, in permanenta ne agreseaza cu afisarea acestor bilete.
Agentul a refuzat sa amendeze persoana demonstrata cu inscrisuri ca fiind vinovata pe motiv ca ei nu pot aplica aceste articole decat daca scrierea se efectueaza direct pe pereti si nu prin lipirea de bilete pe geamuri si ca mesajul nu contine amenintari sau cuvinte urate.
L-am contrazis pentru ca acolo legea specifica de scriere si nu limiteaza la scrierea pe pereti.
Asi dori o modalitate legala de-a pedepsi efuziunea scriitoriceasca a unui angajat al asociatiei, asa cum este administratorul de bloc, in ale carui atributiuni de serviciu nu intra si comunicarea propriilor ganduri sau pareri prin lipirea periodica de bilete.
Nu inteleg ce legatura este intre asociatie si ce lipeste pe geamuri, de ce nu il dati dumneavoastra in judecata, de ce implicati asociatia intr-o problema strict personala?
Pentru solutionare ,analizati urmatoarele aspecte
1-Administratorul de imobil este angajat al asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie masuri/hotarari dispuse de adunarea generala,presedinte si comitet executiv
2-Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa analizeze acteke si actiunile personalului angajat din cadrul asociatiei de proprietari
Sesizati oficial presedintele de asociatie de problemele cu care va confruntati in relatiile cu administratorul de imobil
Timp de trei ani ati sesizat acest aspect presedintelui asociatiei de proprietari ori membrilor comitetului executiv?
La adunarile generale din ultimii trei ani ati discutat aceste aspecte?
Eu cred ca asa se pot rezolva asemenea probleme, discutandu-le in cadrul asociatiei cu cei pe care i-ati ales.
Ganduri personale...
Cateodata si la noi se mai practica metoda afisarii de anunturi la avizier, astfel:
- anuntam pe urmatorii proprietari ca nu au prezentat consumul de apa pana la data stabilita, ingreunand activitatea de repartizare a costurilor la apa-canal;
- anuntam pe urmatorii proprietari ca desi au persoane in gazda, nu le-au declarat la asociatie si nu le-au inscris in cartea de imobil;
- anuntam pe urmatorii proprietari ca ...
De ce facem aceste lucruri? Proprietarii respectivi nu raspund la telefon, cand cineva din conducerea asociatiei suna la usa lor, deschid, te asculta, apoi iti trantesc usa in nas, sunt aroganti...
Probabil ca totusi administratorul ar vrea sa-si faca treaba pentru care este angajat. Oricum, cele postate mai sus de @Adriantot, pot calma si rezolva pe deplin problema pusa in discutie. Daca tot va deranjeaza afisarea numelui dvs. la avizier, stabiliti cu ad-minul sau conducerea as. prop. o alta cale de comunicare, un telefon, un mail, ceva care sa nu mai fie asa public...
Multumesc tuturor care au raspuns. Problema este ca:
1 asociatia noastra este cu probleme
2 fostul presedinte al asociatiei de proprietari a fost dat in judecata in ultimii 3 ani pentru ca nu avea dreptul sa fie presedinte al asociatiei pentru ca nu este proprietar in bloc
3 biletele la care ma refer nu sunt mesaje de informare ci sunt parerile proprii ale administratorului de bloc fata de unii dintre noi. De exemplu : ii place lui cutare ca acum are geamuri termopan pentru ca ne-am reabilitat dar mai bine si-ar plati restantele (restante pe care nu le poate dovedi iar procesul a fost pierdut de catre asociatie) si mai multe mahalagisme
4 in ultimii 3 ani adunarile generale au constat doar in a-l alege pe fostul presedinte dar cand proprietarii au dorit sa se discute probleme legate de administratie atunci sedinta s-a suspendat pentru ca era'galagie'
5 eu timp de 3 ani am depus biletele calomnioase sau cele cu amenintari la Politia de sector si au ajuns la agentul de proximitate care nu a facut nimic.
As fi vrut sa pot face ceva ca sa sanctionez persoana care are legatura cu asociatia pentru ca este administrator si are cheile de la avizier si caserie si foloseste in mod abuziv spatiul public si nu pentru ca asociatia ar avea vreo implicare. Sau poate are, pentru ca nimeni din bloc nu ia atitudine impotriva abuzurilor acestei persoane .Chiar si persoanele vizate in bilete sunt indiferente sau poate fac mai bine decat mine, care nu gasesc solutii legale si viabile ca sa stopez avantul scriitoricesc al unei persoane care se plictiseste prin casa si cauta cearta si zazanie agitand spiritele din bloc.