avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate Mirela Cristea

Activitate Mirela Cristea

Am primit un card de energie, copilul fiind in intretinerea mea. primeste si pensie alimentara de la tatal. Cf legii. veniturile per persoana nu tr sa fie mai mari de 2000 lei, ori cumulate, toate i demnizatiilw, bursa, etc. depaseste ac sumă.
Buna ziua, as vrea sa stiu daca Indemnizatia de hanicap, alte alocatii acordate de primarie pt handicap, pensia de intretinere platita minoruluii de celalalt parinte, sunt considerate venituri lunare ale acestuia,Precizez ca este cazul unui copil de 14 ani cu handicap grav. Multumesc
O Cat timp poate sa stea in faliment simplificat o sc?Exista vreo prevedere legala care impune lichidatorului jud.. un termen limita de valorificare a activelor si de radiere ? Va multumesc
O societate comerciala are nevoie de o baza de date pe care o persoana fizica ( nu PFA) i-o pune la dispozitie. Pt acest serviciu este in regula semnarea unei conventii civile ? Va multumesc
Buna ziua, in cazul unui angajat cu 2 ore/zi (timp partial) cum se calculeaza indemnizatia pentru concediu de odihna?
Multumesc.
Buna ziua, in cazul unui contract de inchirier spariu , cu 2 chiriasi semnatari, unul din ei, dupa 3 luni, a parasite imobilul. cum se priocedeaza in acest caz la modif. contractului?Multumesc raspuns
Buna ziua,
intalnesc la o asoc de proprietari urmatoarea situatie: dintr-un fond constituit, se scad cheltuieli cu : contabilul, tipizatele, abonamnet Vodafone, curente , pt ca, sustine presedintele nu se doreste incarcarea pe lista cu aceste sume. Nu exista nicio hotatrare in acest sens nici din partea comitetului executiv sa nu mai vb de Hot AGA.
ce parere aveti ? Eu consider ca lita respectibva nu e corecta si ca toate aceste cheltuieli trebuie repartizate pe listele lunii, cu exceptia cazului in care exista o hotarare in acest sens

Multumesc
Ce se intampla cu actiunile inregistrate in cont 261 - Titluri de participare , cand societatea pe care le detine intra in faliment?
Răspuns la discuția Cheltuieli PFA
Multumesc pt raspuns, insa intrebarea era despre banii cash . Cum lichidez acesti bani din casierie? Am intrebat si pe altii si mi-au spus ca ridica numerarul , pe baza de dispozitie de plata, si ca si explicatii sumele ridicate reprezinta sume cuvenite catre titularul pfa-ului.
Discuție Cheltuieli PFA
Buna ziua, in cadrul unei PFA ce fel de cheltuieli pot fi trecute in registrul de casa.? Ma refer la cheltuieli generale,si nu la cele deductibile. Este in regula daca inregistram cheltuieli personale, evident, pe baza de bon fiscal?