avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1892 soluții astăzi
Forum Activitate larissa156486

Activitate larissa156486

salutari tuturor , multumesc pt raspunsurile voastre !
este foarte grea operatia asta ! retinerea certificatului de nastere este o practica ce vine aplicata la prefecturi aici in italia la oricine cere cetatenia italiana , nu ai mod de a alege , de a le da copii si toate cele , ori le dai originalu cum vor ei ori nu-ti acepta dosarul si aici nu se discuta !!!!

in raspunsurile ambasadei de la roma "consulara@gmx.net " ( spun ca se poate merge la consulat unde se poate cere duplicat de pe certificatul de nastere fara a declara motivul )

consulatu de la milano " consulatmilano@roembit.org " nu este deoacord cu ambasada si spune ca acest duplicat se poate face doar in romania si ca trebie sa ne gandim inainte la aceste treburi !!! dar spun ca in romania cand cer duplicat sa nu dau certificatul pierdut dar sa-l declar retinut de catre prefectura italiana pt demersul obtinerii cetateniei

pacat ca in romania la ghiseul de la evidenta populatiei doamna spune ca in romania pt a lua duplicat trebuie sa- l declari pierdut sau distrus ( spalat , rupt...)

asadar dragii mei ca sa va spun , sam sa cautam cine ste vinovat sau incercam sa rezolvam situatia ?????
be ... eu personal deocamdata renunt la ideea de a gasii o solutie !
personal cunosc alte persoane care au fost mai istete decat mine , au luat duplicat de pe certificat declarindul pierdut si l-au depus la dosar , iar acum umbla cu cel vechi ( gasit intre timp) si in romania nimeni nu si-a dat seama !
atunci eu ma intreb ... e posibil ca sa rezulte la roma un certificat declarat pierdut in romania unde inca se mai scriu certificatele cu pixul pe hartie , si unde te plimbi de la un birou la altu cu bratul de dosare si iti grsesc datele de la un birou la latul si in unul iti sciu nascut ramnicu valcea , apoi la apostilat iti scriu rm valcea , poi la tradus iti scriu rimnicu vilcea si ajungi la prefectura ca trebuiesc refacute toate actele ca nu inteleg unde te-ai nascut ( apoi mrci la cansulat unde ceri declarazie ca toare trei variantele corespund aceluiasi oras !!!!! dupa aceste experiente personale cred ca suntem putin tecnologici deocamdata pe acasa si cred ca va fi dificil sa se vada pe aici ca ai mai cerut un duplicat ( sper )
Eu pasaportul il am si pana expira si acela mai am ceva timp.
Poate intre timp ajung stiri de la roma cu cetatenia ... daca nu cand se aproprie expirarea pasaportului o sa fac duplicatul.
Dupa toate cele aici in forum sunteti toti draguti si toti isi dau de furca sa gaseasca o solutie consulatul ca traieste din banii populatiei si sunt pusi acolo sa rezolve problemele iti spun doua cuvinte in mod destul de neplacut si acuzator si nu te duc la nici un rezultat!
Asta este parerea mea dupa variate experiente + aceasta!
"Pt. un buletin expirat"...

''Trebuia sa va ganditi inainte, stiind ca va va fi retinut. Nu este din vina noastra. daca dvs. nu va interesati de documentrele personale ''

Judecati voi!
Salutare tuturor si evitati consulatele!

[Editat - am mai ''scos'' din semnele de exclamare si am inlocuit un cuvant, multumesc pentru intelegere :) ]
Aici nu se mai intelege nimic.
Ambasada della roma spune :


Puteti solicita duplicatul. Nu e nevoie de declaratie de pierdere.

... consulatul de la milano spune : Pt. un buletin expirat...

Trebuia sa va ganditi inainte, stiind ca va va fi retinut. Nu este din vina noastra. daca dvs. nu va interesati de documentrele personale?

Daca ati fi avut pasaportul era mult mai usor...

In momentul in care cereti duplicatul unui document (orice document!), trebuie sa precizati pentru ce il cereti!

In plus, duplicatul nu vi-l eliberam noi, se elibereaza doar in Romania.

Prefectura nu stie ce faceti dvs., in concluzie nu trebuie sa mergeti sa le spuneti ca ati cerut un duplicat!

Cand veti primi cetatenia, va veti intoarce la numele de d.ra (daca sunteti casatorita) si aveti prezenta la Primarie noul certificat de nastere!

nu aveti alta cale!




From: larisa stanca [mailto:lara_jolli@yahoo.it]
Sent: 05 April, 2012 6:19 PM
To: Consulatul General al Romaniei la Milano
Subject: Re: informati referitoare la obtinerea unui duplicat al certificatului de nastere

Daca eu cer duplicat si duplicatul imi anuleaza certificatul precedent ce se intampla cu dosarlul de cetatenie de la roma??????? poate fi respins cu scuza ca cetrificatul continut nu este valabil ???????????

Ambasada romaniei della roma mi-a raspuns astfel : " puteti merge la consulat sa cereti un duplicat pt ca nu sunteti obligata sa declarati motivul ! astfel nu sunteti obligata sa declarati pierdut celalalt certficat "

Preocupatia mea cea mai mare este dosarul de cetatenie pt care am chieltuit un sac de bani si am facut o gramada de drumuri pe la prefecturi si consulate pt acte si traduceri si toate cele iar acum risc sa pierd totul pt un buletin scazut ??????????

Daca dosarul de cetatenie a fost controlat in prefectura de residenta si apoi de acolo a plecat la roma , la roma va fi recontrolat la minimul detaliu e se vede ca am anulat certificatul de nastere continut ??

va rog frumos sa -mi indicati strada cea mai indicata sa nu risc dosaul de cetatenie !

va multumesc !




Da: Consulatul General al Romaniei la Milano <consulatmilano@gmx.net>
A: 'larisa stanca' <lara_jolli@yahoo.it>
Inviato: Gioved? 5 Aprile 2012 11:00
Oggetto: RE: informati referitoare la obtinerea unui duplicat al certificatului de nastere


Stimata doamna,


Cei de din Romania v-au spus adevarul. In Romania se lucreaza dupa legile romanesti cum este si normal si logic! Aveti nevoie de un certificat de nastere romanesc. OBLIGATORIU. Fara acesta nu veti mai putea obtine nici un document romanesc. Va trebui sa cereti un duplicat. Bineinteles ca celalalt va fi anulat, nu puteti avea doua certificate de nastere. In afara de aceasta, exista slabe sperante sa il mai primiti inapoi pe celalalt.

La Consulat nu puteti face C.I. deoarece acesta se face doar in Romania.

Deci, procedura este:

1. declarati pierdut/retinut de Prefectura din Romania certificatul de nastere

2. cereti duplicatul certificatului de nastere in Romania

3. depuneti documentele pentru o noua C.I.

4. va sfatuim sa va refaceti si pasaportul romanesc.

Nu exista nicio alta posibilitate.


Fiecare cu regulile lui!
Ambasada spune ca pot solicita duplicatul fara sa mi se ceara motivul. Asta inseamna ca nu am nevoie sa-l declar pierdut.
Asa ca o sa-l cer aici .
Multumesc tuturor pt ajutor!
suntem 4 asociati ai unui srl deschis acum 5 ani . acest srl nu a avut niciodata activitate , momentan este declarat fara activitate . noi asociati am adaugat la aceasta firma acum cativa ani o proprietate de 27 m2 de teren agricol o casa batraneasca si un fanar ! acum vrem sa inchidem aceasta societate ! cetatenii straini pana in 2014 nu pot detine teren agricol in romania ca persoane fizice din acest motiv ei renunta la partea lor de proprietate in favoare asociatilor romani. cum trebuie procedat si care este cea mai economica formula?
1 . se retrag din societate inainte de radiere ?
2 se radiaza firma impreuna si declara ca renunta la proprietate ?
3 trebuie vanduta proprietatea la persoana fizica si apoi se radiaza firma?
imi puteti indica cine se ocupa de aceste formalitati? contabil, camera de comert , agenti intermediare????
mentionez ca firma nu are nici un fel de datorii , avind toate taxele platite la zi !
va multumesc!!!!!
oau..... cat este de complicata situatia !!!!!!! in concluzie ce ar trebuii sa fac ? in romania doamna della evidenta populatiei mi-a spus ca singura solutie este sa-l declar pierdut ca pe ei nu-i intereseaza ce se intampla in strainatate si ca ei lucreaza dupa legea romana ! o sa incerc la consulat la milano zilele acestea si o sa va tin la curent !!!!!!!!!!
suntem 4 asociati ai unui srl deschis acum 5 ani . acest srl nu a avut niciodata activitate , momentan este declarat fara activitate . noi asociati am adaugat la aceasta firma acum cativa ani o proprietate de 27 m2 de teren agricol o casa batraneasca si un fanar ! acum vrem sa inchidem aceasta societate ! cetatenii straini pana in 2014 nu pot detine teren agricol in romania ca persoane fizice din acest motiv ei renunta la partea lor de proprietate in favoare asociatilor romani. cum trebuie procedat si care este cea mai economica formula?
1 . se retrag din societate inainte de radiere ?
2 se radiaza firma impreuna si declara ca renunta la proprietate ?
3 trebuie vanduta proprietatea la persoana fizica si apoi se radiaza firma?
imi puteti indica cine se ocupa de aceste formalitati? contabil, camera de comert , agenti intermediare????
mentionez ca firma nu are nici un fel de datorii , avind toate taxele platite la zi !
va multumesc!!!!!
multumesc tuturor pt raspunsurile dumneavoastra !!!!!! in ceeea ce priveste retinerea certificatului in original , apostilat si toate cele este practica care o aplica statul italian pt cetatenie !!!! partea frumoasa este ca si in momentul in care te chiama pt cetatenie nu-ti da inapoi nimic di ce s-a pus la dosar !!!!!! alti romani de pe aici au cerut duplicat in romania dupa obtinerea cetatenie sau mai sunt si cei care au ramas cu actele iatliene si au lasat sa scada cele romanesti .
multumesc !!!!!!!! problema este ca demersul obtinerii actelor de cetatenie dureaza de la 2 la 5 ani iar in aceasta perioada de timp actele in original raman la ei in prefectura . in italia buletinul italian nu este valabil decat aici la ei , iar cand merg a casa am doar pasaportul care nu este acceptat peste tot , nici in banca !!!!!!!! in acestib ani raman fara acte romanesti si orcum nu se poate avea nici o garantie cand su daca actele de cetatenie vor ajunge sau nu , aici legile se schimba de azi pe maine !!!!!!