Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale radiere srl cu trecerea proprietatii la asociati ( 2 ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

radiere srl cu trecerea proprietatii la asociati ( 2 romani ,2 straini)ca persoane fizice

suntem 4 asociati ai unui srl deschis acum 5 ani . acest srl nu a avut niciodata activitate , momentan este declarat fara activitate . noi asociati am adaugat la aceasta firma acum cativa ani o proprietate de 27 m2 de teren agricol o casa batraneasca si un fanar ! acum vrem sa inchidem aceasta societate ! cetatenii straini pana in 2014 nu pot detine teren agricol in romania ca persoane fizice din acest motiv ei renunta la partea lor de proprietate in favoare asociatilor romani. cum trebuie procedat si care este cea mai economica formula?
1 . se retrag din societate inainte de radiere ?
2 se radiaza firma impreuna si declara ca renunta la proprietate ?
3 trebuie vanduta proprietatea la persoana fizica si apoi se radiaza firma?
imi puteti indica cine se ocupa de aceste formalitati? contabil, camera de comert , agenti intermediare????
mentionez ca firma nu are nici un fel de datorii , avind toate taxele platite la zi !
va multumesc!!!!!
Se poate radia societatea in conformitate cu art. 235 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata.In hotararea de radiere se va arata modul de impartire a bunurilor dupa radierea societatii, respectiv transmiterea dreptului de proprietate. Pentru intocmirea actelor va recomand sa va adresati serviciului de asistenta juridica din cadrul registrului comertului.
ok, multumesc mult !