avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate miki50

Activitate miki50

Răspuns la discuția Restante intretinere
Multumesc inca odata. De prescrptie nu este cazul. Datoriile sunt de 12 luni, in jur de 2300 lei. Eu am ridicat problema din timp, ca sa stiu cum sa procedez.
Răspuns la discuția Restante intretinere
Multumesc
Răspuns la discuția Restante intretinere
Eu am intrebat cum pot obtine plata restantelor nu citate din L196. Cu ipoteca pot plati facturile?
Răspuns la discuția Restante intretinere
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Imi pare rau, dar mostenitorii daca nu sunt autentificati de un act de mostenitor legalizat la notar sau instanta nu sunt recunocuti ca proprietar.
Eu am intrebat de calea legala de a-i obliga sa devina legali proprietari.
PS.Eu sunt presedintele asociatiei.
Răspuns la discuția Restante intretinere
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu dispozitiile Legii 196 ma intereseaza, ci cadrul legal care imi permite sa recuperez restantele. Ma duc la avocat si ii caut pe cei 5 mostenitori si ii dau in judecata, daca ei nu au deschis succesiunea? In acest moment cine este proprietar? Numai pe proprietar pot sa-l dau in judecata.
Exista o cale legala de a obtine recuperarea cotelor de intretinere restante in urmatoarea speta? Proprietar apartament decedat de cca.1 an. Sunt 5 mostenitori 3 fete si doua nepoate de frate, care nu se inteleg intre ei si nu vor sa deschida succesiunea. Cum se poate obtine plata intretinerii?
Răspuns la discuția Camere supraveghere
Pentru a capta imagini, DVR-ul ar trebui inrolat la un sistem cu placa WI-FI. Nu cred ca este cazul. In topic se discuta de una din camere care atinge si un drum public, atunci despre ce intimitate este vorba?
Răspuns la discuția Privacy
Eu am facut referire la o Lege in vigoare in Romania. Daca dvs.va place sa va ascundeti invocand GDPR, care de fapt este de mult in vigoare. Cazul mentionat in topic nu face referire la GDPR, pentru simplu motiv ca persoana membra a unei Asoc.de Proprietari si-a dat acceptul sa contribuie la achizitia sistemului si implicit la folosirea datelor. Poate solicita in scris stergerea datelor, dar asta inseamna ca a pierdut implicit dreptul de folosinta a sistemului la care a contribuit financiar. Cred ca asta era raspunsul asteptat. Nu stiu de ce toata lumea cand aude de date cu caracter personal, da vina pe GDPR, fara sa fi citit integral legea!!!
Răspuns la discuția Privacy
Domnule avocat, eu nu solicitat un raspuns pe baza GDPR, ci explicit Legea cu articol explicit. Instalarea se face conf.Legii 333/2003 si HG 301.
Luati legatura cu firma de asigurari. Calculul se face dupa niste Norme de Deviz ce se reactualizeaza. Daca calculul este facut la preturile din 2010, normal ca iese sub 100 E. Ar fi trebuit sa gasiti o asigurare fara franciza. Eventual gasiti un broker de asigurari sa va efectueze asigurarea si ulterior se ocupa el de toate problemele. Dupa 1-2 despagubiri vecina dvs.poate sa-si piarda si apartamentul la presiunea societatii de asigurare.