avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate vasea_13

Activitate vasea_13

Asta am înțeles dar de la ISJ mi se transmite ca as fi putut beneficia în ultimele 6 luni din anul 3. Eu sunt acum în anul 1 de gratie după ce am finalizat cei 3 ani

Cornel Vasile a scris:

Legea nr.1/2011
art. 268
(1) Cadrele didactice care redactează teza de doctorat sau lucrări în interesul învățământului pe bază de contract de cercetare ori de editare au dreptul la 6 luni de concediu plătit, o singură dată, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ.
...

Concediu pentru finalizarea lucrării de doctorat.
Dacă am finalizat studiile de doctorat (cei 3 ani) și sunt în anul I de gratie pot cere o luna de concediu cu plata pentru redactarea tezei de doctorat?
Menționez ca lucrez în învățământ ca și profesor calificat suplinitor în mai multe scoli
Drepturile financiare ale elevilor cu CES
Pe lângă alocația de hrana și cazarmament, un preșcolar cu CES și încadrat în grad de handicap, are dreptul și la cei 150 lei bani pentru nevoi personale (conform art 129 din Legea 272/2004)?
Extinderea se realizează pentru un singur consumator, casa individuala, persoana fizica
TVA la extinderea de gaze naturale
Se percepe sau nu tva la valoarea contractului de extinderea a rețelei de distribuție a gazelor naturale?
Normare in invatamant.
Buna ziua!
Am nevoie si eu de ultimul act normativ care reglementeaza numarul de posturi de didactic auxiliar intr-o scoala.
In cat timp pot contesta o decizie a CA=ului unui ISJ?
Buna ziua.
Conform OUG 80/2022, de la 1 iulie se suspenda organizarea concursurilor pentru ocuparea unor posturi libere, cu anumite exceptii.
Intrebarea este: daca intr-o scoala mare, cu PJ, nu am contabil, pot organiza concurs pentru acest post? Postul de contabil intr-o scoala se incadreaza in acele exceptii?
Multumesc
Și dacă varsta nu-mi permite decât cel mult 2 ani de activitate, cum semnez contractul de management pe 4 ani?

Cornel Vasile a scris:

Daca indepliniti conditiile, puteti candida la funcția de director.

Bună ziua.
Dacă am ajuns la vârsta pensionarii și sunt în perioada de prelungire conform legii, pot candida la funcția de director?
Ce reprezinta avansul de 15% din valoarea de executie a unei constructii?
In urma unor grave greseli de executie am hotarat sa inchei relatiile de colaborare cu un constructor dupa executia primei faze (elevatia).
In contract plata a fost esalonata in patru transe: o prima transa de 15% avans la inceputul lucrarilor iar restrul impartita aproximativ egal in trei transe la sfarsitul celor trei etape (elevatie, zidarie si acoperis). Au fost achitati cei 15%, prima transa si un avans pentru faza a doua care nu a mai fost inceputa.
Intrebare: ce se intampla cu cei 15% avans? Constructorul nu vrea sa ii restituie.
Ce reprezinta ei de fapt? Exista vreo norma care sa reglementeze cuantumul si cum se scade acest avans din valoarea lucrarilor?