avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate emamari74

Activitate emamari74

Bună ziua, vă rog frumos să mă ajutați cu o informație, aș vrea să cumpăr o mașină de la un dealer auto și nu știu exact ce acte ar trebui să primesc de la el,el zice că factura și după ce plătesc scoate fiscal, problema este că in talon nu este trecută firma,este vechiul proprietar de la care a cumpărat el și am întrebat de ce nu este trecută firma sau el ca persoana fizica și mi-a spus că fiind firma nu are obligația să inmatriculeze mașina pe el sau pe firma, dacă este adevărat trebuie să primesc și o copie a contractului de vânzare de la fostul proprietar sau este de ajuns doar factura pe care mi-o face el? Vă rog frumos să îmi spuneți ce acte trebuie să îmi de-a el ca să fie in regulă și să pot transcrie mașina pe mine, vă mulțumesc frumos o zi buna tuturor
Bună,nu am plecat mai devreme, la ora 2 se termina programul,ne scanăm ieșim în parcarea societății și efectiv trebuie să stăm în mașină până la 2 și un sfert până portarul deschide poarta,asta nu mi se pare normal, fiind cu mașina personală,o zi buna
Bună ziua aș dori să știu dacă angajatorul are dreptul să nu ne de-a voie sa părăsim parcarea societății până la 2 și un sfert in condițiile in care noi mergem cu mașina personală și la 2 se termina programul nostru,o zi buna
Poate angajatorul să impună în continuare obligația de purtare a masti
Bună dimineața,aș dori să mă ajutați cu un răspuns, acum că s-au ridicat restricțiile covid,poate firma la care lucrez să impună purtarea măștii in continuare, vă mulțumesc o zi buna
Dar totuși se poate să îmi taie din salar, să nu primească zile de concediu de odihnă rămase? vreau să precizez că în prezent sunt deja la altă firmă,acesta a fost și motivul pentru care am decis să nu mai merg,pt că am cerut lichidarea la zi săptămână trecută și nu au fost de acord,au zis să stau în preaviz,dar fiind o oportunitate noul loc de muncă am decis să nu mai merg deloc, și m-ar interesa ce se poate legal să se întâmple, vă mulțumesc
Bună ziua, vă rog frumos să îmi spuneți ce sancțiuni pot primi dacă nu m-am prezentat la serviciu 3 zile (deoarece am cerut lichidarea la zi și firma nu a acceptat), acum după 3 zile de nemotivat, m-au sunat să merg să fac o cerere de lichidare la zi , dacă eu fac cerere ce se poate întâmpla, îmi poate retine din salariu?sau mă poate afecta cu ceva? vă mulțumesc, o zi buna
Pt concediu fara plata pt vineri,nu pentru suspendarea contractului
Nu era cerere,era un tabel cu toți angajații care rămâneau în acea vineri fără plată,sus scria în ziua de concediu fara plata,doar atât
Mulțumesc pentru răspuns, acum cu lichidarea am primit și un raport din revisal și am foarte multe perioade de 3 zile contractul suspendat,(au fost vineri când ne dădea fără plată au spus ei) și inclusiv perioada din 24 dec 2020-7ianuarie 2021, fără să fim anunțați că o să se suspende contractul, perioada aceea nu o să intre că și vechime,pot să fac mai fac ceva?