avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate henrich

Activitate henrich

Răspuns la discuția Alternative la succesiune
Buna,iar daca mamaare doi copii pe care la succesiune pe unul nu la declarat si ii cedeaza numai unul din copii, mai are dreptul inca o data sa fie repusa in dreptul ei.Ca la notar a declarat ca numai un copil are?cum sta treaba.
Discuție proces de avere
Buna,sunt Ioana,am un proces de 4 ani pe rol la Sibiu cu fosti cumnatii.Eu am fost cu primul sot casatorita timp de 20 de ani si avem doi copii inpreuna,dupa care am divortat dar am ramas in relati bune pt. copii si sotu dupa 3 ani decedeaza.Am vruta sa facem succesiunea si am aflat ca unica sora a luat toate terenurile cu motivul ca e unica fiica mostenitoare la parintii si a vindut totul.Procesul dureaza timp de 4 ani,desi toate actele dovedesc ca au fost doi copii.INTREBAREA;de ce dureaza 4 ani ,de ce trei contra Expertize se fac la Sibiu,nu mi se pare corect?S-a cerut una hai si a doua dar de ce si a treia,cu aceasta persoana am mai avut alte doua procese a vrut sa ia si casa parinteasca al tatalui care a donat-o copiilor si are :detentie pe 3 ani cu suspendare pentru falsificare in acte.Cum e posibil asa ceva?
Buna ziua am avut un certificat cu titlul de propietete,prin care bunicu a primit teren.in anul 1964 se face o comasare si se schimbä acest teren dintr-un loc in altu,pe care il folosim 37 de ani.Ne-am judecat cu fostii propietari si am cistigat procesele toate la Sibiu si ultimu proces a fost la Alba-Iulia cu sentinta Irevocabila.Am dorit trecerea in cartea funciara care din pacate nu am gasito timp de aproape cinci ani,si cind am gasito au fost trecutii totii fostii Propietari si un proces pe rol de care nu am avut cunostiinta.Am unbal peste tot si la primarie la Sibiu si mi s-a spus sa depun un dosar pentru a primi in schimb prin anul 1995.Am depus acel dosar dar si pina acum nu am nimic,ma duce cu presu peste tot unde ma duc.Cum se poate sa se judece un proces fara sa am cunostiinte?cine si cum sau intabulat acesti oameni cine a dat dreptul adica hirtiile din primarie pentru intabulare de la Sibiu ,unde ne e fostu teren din Cisnädie,am intrebat pe D_L Primar sa ni se inapoieze terenu inapoi pe care la-m avut,este vindut ne-a raspuns.Ce sa fac cu cine sa ma mai judec ca efectiv nu mai am bani mi-am mincat deja bani prin procese si drumurile pe care le-am facut.Am facut demersuri la primaria din Sibiu care mi-a spus :eu am numai 900 de lei salar cum sa traesc cu bani acestea.CE SE MAI POATE FACE