avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate claely

Activitate claely

Este obligatoriu salariul minim de 3000 lei pentru salariatii unei firme care are printre domeniile de activitate desfasurate si activitate de constructii, dar veniturile din activ de constructii sunt sub 80% din cifra de afaceri?
am si eu o intrebare legata de aditional prelungire cim perioada determinata.
Daca inceteaza cim in data de 08.12.2013 si as vrea sa-l prelungesc cu o luna cu ce interval il prelungesc (08.12.2013-08.01.2014) sau 09.12.2013-08.01.2014?
cei de la firma imi spun ca nu au voie sa incheie mai mult de 3 contracte pe perioada determinata in 36 de luni. Imi puteti explica de ce se poate incheia un alt contract?
in 2011 am avut 3c.i.m durata determinata consecutive(de 1luna,3 luni,3luni).In 2012 un contract pe perioada nedeterminata care s-a incheiat prin desfiintarea postului,
la acelasi angajator.
In 2013 pot sa inchei la acelasi angajator cim pe perioada determinata?
in luna decembrie 2012 am dat in judecata serviciul inmatriculari pentru a-mi inmatricula autoturismul adus din Austria fara taxa de inmatriculare la Tribunal. Pe 16.01.2013 am castigat procesul primind solutie: admiterea actiunii si obligarea Serv de inmatriculare sa inmatriculeze autoturismul fara plata taxei pentru emisii poluante, cu recurs.
intrebarea mea este daca mai pot inmatricula autoturismul fara plata taxei auto stiind ca s-a schimbat legea?

termenul de prescriptie este 2 ani conf art 31 din l 50/1991.Faceti recurs
1.Am primit amenda pentru o constructie neautorizata si am contestat procesul verbal.
Am cerut anularea pv si inlocuirea amenzii cu avertisment, iar judecatorul spune ca nu se aplica aceasta sanctiune in cazul acestui act normativ. Nu inteleg de ce pt ca art 35 alin 3 din legea 50/1991 stipuleazã în mod expres faptul cã, în mãsura în care Legea nr. 50/1991, ca lege specialã nu dispune altfel, sunt aplicabile dispoziţiile O.G. nr. 2/2001, cu excepţia dispoziţiilor art. 28 şi 29. Rezultã cã toate celelalte dispoziţii ale O.G. nr. 2/2001 rãmân aplicabile, inclusiv posibilitatea aplicãrii avertismentului, chiar dacã actul normativ de stabilire a contravenţiei nu prevede aceastã sancţiune.
2 La recurs pot cere doar anularea pv ?