avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate nicoletaaaa

Activitate nicoletaaaa

as putea cere daune materiale si morale?
morale pentru ca mi-a stricat imaginea avand in vedere faptul ca anumite piese de care eu nu stiam erau provenite din mediu ilicit?
va multumesc din tot sufletul pentru sfat!
87 mil vechi este pianul

vicii in sensul ca placutele de fildes aplicate pe clape sunt ciobite din loc in loc,lipsesc coarde,pedala d prelungire a duratei sunetului nu functioneaza.
plus de asta am aflat ulterior ca lemnul din care este confectionat este dobandit ilicit.
Cum ma afecteaza acest lucru si ce actiune trebuie sa introduc pentru a-i inapoia pianul si a-mi dobandi banii dati ?


Va multumesc tuturor pentru ajutor!
Va expun situatia sub forma unei spete:
X vinde 3 masini lui y -faimos pentru circulatia acestui fel de marfa.
Masinile sunt livrate ,pretul platit pe jumatate,restul urmand sa fie virat in 5 luni de la incheierea contractului de vanzare.Y face o inspectie de primire si constata anumite vicii.X si Y erau prieteni.
Y decide sa le repare pt a nu isi periclita imaginea in fata viitorilor sai clienti .
Cu toate acestea Y primeste reclamatii si ii trimite in acest sens lui X o scrisoare in care ii spune sa vina imediat sa isi ia toate masinile .Mai mult ,cu cateva sapt inainte de termenul scadent restului de bani,Y apare in presa ca primind o puternica lovitura de imagine -cateva piese de la masini erau furate.
Care sunt drepturile fiecarei parti ?Sper sa ma puteti ajuta.multumesc

multumesc pentru sfat!dar eu voi iesi in pierdere....am vreun drept in a-mi recastiga banii?
am cumparat un pian si am descoperit dupa ce am platit juma de pret si dupa ce i-am facut o inspectie tehnica ca are ceva vicii ascunse.ce pot sa fac?
Discuție speta
X vinde 3 masini lui y -faimos pentru circulatia acestui fel de marfa.
Masinile sunt livrate ,pretul platit pe jumatate,restul urmand sa fie virat in 5 luni de la incheierea contractului de vanzare.Y face o inspectie de primire si constata anumite vicii.X si Y erau prieteni.
Y decide sa le repare pt a nu isi periclita imaginea in fata viitorilor sai clienti .
Cu toate acestea Y primeste reclamatii si ii trimite in acest sens lui X o scrisoare in care ii spune sa vina imediat sa isi ia toate masinile .Mai mult ,cu cateva sapt inainte de termenul scadent restului de bani,Y apare in presa ca primind o puternica lovitura de imagine -cateva piese de la masini erau furate.
Care sunt drepturile fiecarei parti ?Sper sa ma puteti ajuta.multumesc