avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Activitate mknashu

Activitate mknashu

Buna ziua, Angajatii unei primarii, au voie sa detina un alt business sau sa practice in paralel o alta profesie liberala ? Exista legislatie care le interzice ? Multumesc!
Buna ziua,
Daca am un serviciu si am avut si dividende pe anul trecut de 5000 ron (si probabil la fel si anul acesta) mai depun declaratia unica? Eu nu-i vad rostul deoarece dividendele au fost impozitate la sursa iar CAS -uri platesc de la serviciu si dividendele nu depasesc 22800 ron/an. Multumesc frumos!
Discuție cod fiscal
Stie cineva sa-mi spuna daca la microintreprinderi (SRL pe venit 3%) mai este obligatoriu minim un angajat?
Va multumesc frumos!
Discuție noul cod fiscal
Daca aleg sa platesc impozit pe venit-3%, la firma mea, mai este obligatorie conditia de minim 1 angajat?
Multumesc!
Da asa este si stiam aceste lucruri. Eu nu doresc sa infiintez un broker deoarece sunt colaborator persoana fizica a unui broker juridic de la care primesc comisioane pentru activitatea prestata in numele lui. Problema mea este ca as dori sa infiintez un PFA sau II, tot ca si colaborator cu brokerul, ca sa pot deduce din cheltuieli. Actualmente nu pot deduce absolut nimic. Intrebarea mea este daca pot sa infiintez PFA sa II pe cod 6622 ( care-i musai in activitatea mea) sau trebuie sa infiintez un SRL ceea ce nu-mi convine deloc.
Multumesc!
Da, sunt colaborator al unei firme de brokeraj.
Ma ocup de brokeraj in asigurari ca si PFI deocamdata, dar as dori sa-mi deschid o firma. Nelamurirea mea este , ce fel de firma : PFA , I.I. sau SRL. Eu as vrea PFA sau I.I. dar nu stiu daca se poate cu CAEN 6622. Cineva mi-a spus ca doar SRL se poate. Cum as putea afla exact?
Multumesc de ajutor!