avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate Gion_71

Activitate Gion_71

In primul rand ,buna seara tuturor.
Vreau sa aduc in discutie un caz,in care Instanta a solutionat prin decizie un o cauza,
in care s-a solicitat rectificarea in carte funciara privitor la un imobil confiscat de stat
prin anii 60,cu titlul de bunuri parasite,,iar cei deposedati abuziv(intrucat m-ai detine-u un imobil),nu a primit nici o despagubire la aceea vreme si nici ulterior.
Imobilul in cauza este de utilitate publica.
Actiunea a fost intemeiata in baza legii 7/1996 ca actiune in constatare drept de proprietate,intrucat acest imobil este adnotat in cert. de mostenitor al reclamantului.Intrebarea este daca pot deschide o noua actiune in revendicare,in considerentul ca Instanta a schimbat sensul actiunii,si a calificat-o ca actiune in revendicare...


Cred ca era bine sa fi facut niste foto cu acel copac...,inainte de toaletare ...,cred ca te-ar fi ajutat f. mult in instanta....;)
Faptul ca locuiesc in alt jud. la aprox.300km,de locul unde detin prin T.P. un teren arabil, si ca sa nu fac pre-a multe drumuri,as vrea sa intocmesc documentatia la APIA,in raza careia am domiciliul,si sa merg pregatit cu tot ce trebuie,cred ca ar fi m-ai simplu.,poate este cineva m-ai in tema ..,dintre dvs...
Răspuns la discuția Solicitare acte arhive militare
Tot la ei m-am adresat si eu,dar din pacate nu este vorba de volum mare de munca,ci de nesimtire,si lipsa de respect ptr. acesti veterani care..., au m-ai ramas in viata....
Am facut o solicitare de eliberare acte, catre arhive...,respectiv ptr. a primi o adeverinta prin care sa imi comunice perioada de participare in cel de-al doilea razboi mondial a bunicului meu,(inrolare,participare si lasare la vatra).
A trecut m-ai bine de 2 luni de zile si nu am primit ,,actele solicitate,,.
Am facut aceasta solicitare fiindu-mi necesare la casa de pensii,ptr. ca perioada de participare in razboi se considera vechime in munca.
Consider ca se tergiverseaza problema,si ca in mod legal trebuia solutionata cererea in cel mult 45 zile.
Prin telefon mi-sa spus ca au un volum mare de munca si in prezent sa ajuns sa se solutioneze cererile din luna ,,Mai,, anul trecut.
Cred ca se face bascalie de mine,ca daca ar fi lipsa de personal s-ar putea suplimenta fara probleme....
Practic nu stiu ce sa m-ai cred...,s-au ce sa fac.., poate aveti dvs. vre-o idee.. ptr. a suplimenta putin o pensie de stat, de doar 125 ron.
Cred ca se doreste exterminarea veteranilor de razboi,si nu a se stabili un minim de drepturi ptr. acestia...
Plangerea a fost formulata impotriva Primariei, care au refuzat sa imi comunice ,,printre altele,, actele solicitate(acte care au stat la baza emiterii unui Titlul de Proprietate),ptr. a face dovada ca am respectat procedura legii 18/1991, s-au cel putin sa imi raspunda la aceste cereri,adresate in mod repetat....
Faptul ca m-am adresat initial cu plangere catre Prim Procuror si am deschis ulterior in intanta actiune,in temeiul dispozitiilor art. 278 ind.1 c.p.p.,alin. 2 si 3,nu considerati ca actiunea impotriva masurilor si actelor Prim Procurorului ar putea fi admisibila in instanta...,fiind intemeiata si in baza art.277 c.p.c.,intrucat parchetul nu mi-a comunicat in term. legal de 20 zile, si nici ulterior,vre-o rezolutie s-au ordonanta referitor la plangerea introdusa....?.
am deschis actiune in Instanta ptr. a ma incadra in termenul de 20 zile si a evita o eventuala actiune introdusa tardiv si in consecinta sa fie respinsa,dupa expirarea termenului legal in care Parchetul trebuia sa rezolve plangerea.
Faptul ca m-am adresat prima data la Tribunal si intru-cat si-au declinat competenta asa cum rezulta din comunicarea Tribunalului primita prin posta,ma consider in termen si am deschis actiune la judecatorie...,consider ca am procedat legal...,cred..:hm:
Faptul ca initial plangerea a fost adresata catre Prim Procuror, consider ca fiind admisibila in instanta, fiind intemeiata in baza art. 277 c.p. si 278 ind.1 c.p. alin.2, impotriva actelor si masurilor Prim Procurorului.
Art. 277: Termenul de rezolvare
(1) Procurorul este obligat sa rezolve plangerea in termen de cel mult 20 de zile de la primire si sa comunice de indata persoanei care a facut plangerea modul in care a fost rezolvata.
Art. 2781: Plangerea in fata judecatorului impotriva rezolutiilor sau ordonantelor procurorului de netrimitere in judecata.
,,(2) In cazul in care prim-procurorul parchetului sau, dupa caz, procurorul general al parchetului de pe langa curtea de apel, procurorul sef de sectie al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie ori procurorul ierarhic superior nu a solutionat plangerea in termenul prevazut in art. 277, termenul prevazut in alin. 1 curge de la data expirarii termenului initial de 20 de zile,,.
Da problema inadmisibilitati in Instanta se pune in cazul de neintroducere actiune in termen de 20 de zile de la inceperea curgerii termenului de 20 zile in care nu am primit raspuns de la Parchet...
cred ca si la asta va referiti...B-)
va multumesc ptr. raspuns...,dar nu stiu la care instanta trebuie sa ma adresez la judecatorie unde este si Parchetul...,s-au la Tribunal...? .Plangerea este intemeiata pe art.275-277c.p.p.
dar a trecut vre-o 45 de zile si nu am primit nici un raspuns de la Parchet...
O alta problema este ca intrucat nu a-m primit o solutie/rezolutie de la Parchet nu stiu daca plangerea in Instanta trebuie indreptata impotriva paratilor s-au impotriva solutiei/rezolutiei
si asta in conditiile in care nu cunosc ce procuror sa ocupat de caz si nici nr. rezolutiei nu il stiu, daca asa cum am precizat nu am primit nici un raspuns de la Parchet.....