avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters249161

Activitate ContSters249161

Răspuns la discuția chestionar procuror
despre ce detalii vbiti? eu am raspuns strict la acuzatiile care mi se aduceau ptr perioada incriminata. firma citata este cea la care am fost angajat pe perioada ptr care mi s-a facut plangerea. contul este al meu personal si este cel de pe care am facut viramentele fostei sotii atunci cand job-ul pe care il aveam imi permitea pensia de multe sute de Euro fixata la divort. Se pare ca vrand-nevrand dvoastra v-ati confruntat cu problemele penale si sunteti avizata de anumite proceduri. Dar bietii martori, nu. Ceea ce imi sugerati dvoastra e oarecum SF. Si asa citatiile alea suna ca dracu, cu amenzi si mandate de aducere. Oamenii cred ce vad la TV: fortze DIAS mascate care le sparg usa cu berbecul si ii baga in duba in catushe ca sa ii aduca la maretzul Parchet.
Răspuns la discuția chestionar procuror
Da. Si nu e numai asta. Mi-a cerut rulajul pe cont de la banca si acuma citeaza martori pe care i-am cunoscut dupa perioada incriminata in plangerea fostei sotii si a caror singura "vina" este ca mi-au virat la un moment dat in cont anumite sume de bani. Deasemene refuza varianta rogatorie si ameninta martorii cu amenda si mandat de aducere. Iar de ch de deplasare le sugereaza sa achite ei si sa faca cerere de rambursare pe baza decontului depus.
Răspuns la discuția chestionar procuror
multumesc, ismailderya1! intradevar firma a fost contactata de parchet in vederea audierii ca martor al administratorului. aceasta, o doamna fiind, a declinat venirea la parchetul solicitant, avand in ingrijire copilul sugar. parchetul a trimis un chestionar. fapta este ref art305CP.
eu stiu ca in 3 ani am achitat mamei cca 20.000Euro sub forma de pensie de intretinere ptr cele 2 fete minore ale mele plus inca cca 8.000Euro sub forma de cheltuieli cu ocazia dreptului de vizita (we-uri si vacante cu copii), cadouri etc.Executarea silita mi-a fost facuta ptr perioada in care am ramas fara job pana sa apuc sa fac diminuarea de pensie. tot atunci mi s-a facut si plangerea ptr abandon familial de care am facut vorbire mai sus ca fiind abuziv cercetata. nu toti suntem la fel si nu toate sunteti la fel, am lamurit din politete elementara. una peste alta, e un forum de solutii si discutii juridice si nu de (i)moralitate. ptr acelea aveti forumuri gen Eva si Garbo.
Buna ziua,
Am fost executat silit ptr o anumita suma. Cheltuielile de executare, care au revenit in sarcina mea, au facut obiectul unui contract creditor-BEJ. In contract se stipuleaza ca aceste cheltuieli vor avea forma unui avans de 500lei + TVA la care se adauga 7% + TVA din suma incasata efectiv. Din pct de vedere al creditorului, acest lucru nu e interesanta dat fiind ca el recupereaza avansul (cu care raman insa eu incarcat) iar cei 7%+TVA sunt incasati direct de executor de la mine.
Din cate stiu totalul acestor cheltuieli, in orice forma ar fi contractate, nu pot depasi 10%+TVA din valoarea unei creante sub 50.000lei.
Asadar, daca creanta are valoarea X, cheltuielile de executare efective nu pot depasi X*0,124.
La cazul meu, 620 + X*0,0868=X*0,124. Rezulta ca X maximal este de 16.667lei.
Sau, mai clar spus, in modul de contractare, cheltuielile de executare calculate de executor sunt legale numai daca valoarea creantei depaseste 16.667lei.
Ori, in cazul meu, creanta a fost de cca 13.000lei.
Asadar, legal, cheltuielile de executare nu puteau depasi 1300lei+TVA; in cazul contractului mentionat acestea ar fi fost 1410lei+TVA (deci mai mare cu cca 136lei decat maxima legala), iar incasat efectiv ca si cheltuieli de executare au fost de fapt 1600lei+TVA.
Asadar, cheltuielile de executare incasate efectiv > cheltuielile de executare contractate cu creditorul > maximul cheltuielilor de executare permise de lege.
Cui m-as putea adresa pentru recuperarea acestui prejudiciu? Executorul m-a trimis la..plimbare.
Multumesc!
eiii...de aici pleaca supararea pe alde organe. De...trafic de influentza ati auzit? Pe scurt. platim gras un avocat care se cunoaste bine cu un organ. Nea avo...poa` sa incerce ca de aia e privat. Dar organul nu e. Dar organul, ca sa poata apara legea, tre sa se situeze deasupra ei. Ca altfel, logic, legea s-ar putea apara singura. Trec prin aceleasi ca si dvoastra. Insa dvoastra aveti atu-ul de a putea renunta. Va luptati nu cu tatal, ci cu sistemul. Mi-a explicat si mie un avocat...cinstit care, daca tot n-am shanse de castig, macar nu mi-a mai luat bani.
Am o idee: ce ar fi sa facem schimb? Va dau eu procurorii mei care imi stau aiurea pe cap de cel putin un an de zile, ca sa-l rontzaie pe al dvoastra, si ii preiau ei pe ai dvoastra, ca sa-mi pot vedea si eu linistit de viatza si de relatia care mi-a fost fixata cu copii mei. :)
stimata doamna, oricat v-ar enerva ideea...pe frontul asta suntem aliati. si eu si dvoastra suntem nemultumiti de autoritati.dar de aici..ne separam: dvoastra sunteti in atac..si puteti renunta iar eu in aparare si..nu-mi prea permit sa renunt. O seara/zi mai frumoasa!
hmm..ce pacat ca dl fost sot si tata nu e prezent la discutie. va dati seama..cam ce iesea? ppun ca si dumnealui avea ceva de zis. Macar..mai lasa-ma femeie si tu si copilul tau! Bucurati-va ca ati nascut si cresteti un copil. Si concentrati-va pe asta. Ppuneti...ca a murit. Altele nu au norocul dvoastra! E problema dvoastra daca vreti sa priviti altfel! Dar, ca sfat de viitor, lasati procesele in care atacati si vedeti-va de viata! Sunteti si inteligenta si frumoasa. Nu va ramane decat sa fiti senina si impacata si lucrurile se vor aseza si ptr dvoastra. Nu e o invitatie la abandon. E o invitatie la superioritate.
Răspuns la discuția proceduri dosar penal
desigur ca m-am prezentat ptr a mi se prezenta materialul de urmarire penala in vederea inaintarii catre judecare. de fapt cand m-am prezentat in acest scop mi s-a adus la cunostinta ca mi-au fost suplimentate acuzatiile si cu 195. curios ca ptr prima, la care pesemne au renuntat, m-au tinut urmarit penal 2 ani dar ma dau in judecata ptr a2a pe care au inventat-o pe genunchi in ultimul moment. ok. deci ziceti ca sup-ul ptr prima ar trebui sa fie cuprins in rechizitoriul ptr a doua... Multumesc frumos!