avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prelungire sine die urmarire penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prelungire sine die urmarire penala

buna ziua!
mi s-a facut o plangere acum aproape 2 ani ptr Art 305 CP, neplata pensie intretinere pe 3 luni. Concomitent mi s-a deschis o actiune de executare in civil prin care prejudiciul a fost recuperat. Cercetarile celor 3 luni in care nu am achitat pensia arata foarte clar ca nu am avut rersurse si nu e vorba de rea intentie. Totusi, acum 7 luni mi s-a deschis urmarirea penala. Procurorul de caz refuza inchiderea dosarului si prefera sa citeze din luna in luna diversi martori, chira din provincie, pe unii din ei cunoscandui mult dupa perioada de 3 luni incriminata. Desigur ca demersurile mele la alde prim procuror au ramas deocamdata fara rezultat, primind raspunsul ca p-p-ul nu se poate amesteca in activitatea procurorului de caz si nici nu il poate impiedica sa citeze cati martori considera. Desigur ca am avut si o cerere de recuzare respinsa. Martorii sunt oameni respectabili si, din provincie fiind, au primit cu reala neplacere aceste citatii, acestea implicand fie drumuri la Bucuresti, fie declaratii prin comisia rogatorie instituita local. Dar e un stress inutil la care sunt supusi oameni fara legatura cu cauza, anchetarea de catre autoritati nefiind tocmai o mare distractie.
Ce as putea face concret ca sa opresc aceste abuzuri?
Multumesc
ptr evitarea acestor probleme ar fi mai simplu sa incercati sa faceti tot posibilul sa achitati lunar pensia de intretinere a copiilor.faptul ca ati fost execuat silit si prejudiciul a fost recuperat in civil nu denota o buna credinta,din contra.ati asteptat sa fiti executat silit cand era mult mai usor sa achitati pensia!fapta respectiva este sanctionata si penal,de aceea acum sunteti urmarit.
stimata doamna, oricat v-ar enerva ideea...pe frontul asta suntem aliati. si eu si dvoastra suntem nemultumiti de autoritati.dar de aici..ne separam: dvoastra sunteti in atac..si puteti renunta iar eu in aparare si..nu-mi prea permit sa renunt. O seara/zi mai frumoasa!
" Dreptatea nu poate sa vina decat dupa ce exista ordinea, pentru ca aceasta trebuie sa indrepte orice nedreptate conform unei anumite ordini care este deja bine stabilita.
Intelegerea dreptatii in afara acestei ordini este un lucru aproape imposibil, sau in cel mai bun caz o minciuna invelita in cuvinte goale.
Iar atunci cand nu exista ordine intr-o societate, orice incercare de a face dreptate este sortita mai devreme sau mai tarziu esecului si distrugerii oricarei functionalitati a armoniei dintre realitatea pe care oamenii o traiesc si intelesul pe care acestia il dau tuturor lucrurilor."
Am o idee: ce ar fi sa facem schimb? Va dau eu procurorii mei care imi stau aiurea pe cap de cel putin un an de zile, ca sa-l rontzaie pe al dvoastra, si ii preiau ei pe ai dvoastra, ca sa-mi pot vedea si eu linistit de viatza si de relatia care mi-a fost fixata cu copii mei. :)
ideea e buna doar daca ati avea veniturile fostului meu sot ! atunci nu v-ar mai deranja nimeni! altfel nu pot sa inteleg ca un om ca dvs care poate demonstra ca nu a avut de unde sa dea intr-o anumita per e haituit ,iar asta care are venituri f mari si care sunt demonstrate cu acte e lasat sa isi vada linistit de voiaje.

Alte discuții în legătură

Stabilire pensie alimentara krrista krrista Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie. Fratele meu platea pana in decembrie 2015 pensie alimentara pentru copil 600 lei pe luna. In luna noiembrie s-a ... (vezi toată discuția)
Divort mariana-rumega mariana-rumega buna,as dori un sfat in legatura cu divort,in care am fost nevoita sa plec de acasa din cauza certurilor fregvente si violente si eu sunt acuzata pentru ... (vezi toată discuția)
30 de zile? wertiw wertiw buna,,as vrea sa stiu in cat timp se solutioneaza o plangere la politie? (vezi toată discuția)