avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... proceduri dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

proceduri dosar penal

Buna ziua!
Mi s-a deschis acum 1 an o urmarire penala pe Legea 161/2003, Art 42 (3). Acum 2 luni mi s-a suplimentat urmarirea penala si ptr violare de corespondenta Art 195 CP. Tot atunci am fost chemat sa mi se prezinte dosarul in vederea inaintarii catre judecata. Acum constat ca sunt actionat doar ptr violare de corespondenta.
Dar:
- violarea de corespondenta nu e de competenta parechetului care cerceteaza prima infractiune
- instanta care va judeca nu are competenta teritoriala nici in ce priveste inculpatul si nici partea vatamata
- desi am primit citatia ptr instanta, nu am primit SUP ref la prima acuzatie de la diicot

Ma poate lamuri cineva ce se intampla? Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters249161 , utilizator 07:23, 12 Noiembrie 2012
Veti putea contesta la primul termen de judecata regularitatea actului de sesizare a instantei (rechizitoriul). Aratati problemele legate de competenta si de pierderea din vedere a primei infractiuni.
Vi s-a comunicat o copie a rechizitoriului?
nu. doar citatia. o sa merg la arhiva sa vad dosarul. multumesc
Instanta este obligata ca la primul termen de judecata sa va comunice o copie a rechizitoriului.
Daca vreti puteti lua cunostinta din arhiva de rechizitoriu. Este posibil sa va fi trimis in judecata pt ambele infractiuni, dar sa nu fi prins in citatie aceste invinuiri.
La primul termen cu procedura completa este obligatorie discutarea regularitatii actului de sesizare.
Poate ati fost judecat in lipsa daca a fost sesizata instanta mai demult.
Verificati daca ati fost condamnat,
Daca v-ati s himbat domiciliul si nu ati anunat e posibil sa se fi finalizat procesul.
Cautati pe portalul instantelor.
Probabil ca ati primit o pedeapsa cu suspendare daca nu sunteti arestat.

Alte discuții în legătură

Rechizitoriul lorilori43 lorilori43 Se poate afla daca sa inceput rechizitoriul la un dosar penal,sau sa solutionat cauza daca invinuitul nu este prezent? (vezi toată discuția)
Daca procurorul nu permite studiul dosaruluiu ce trebuie facut? florindbro florindbro Ca parte vatamata nu mi se permite accesul la dosarul penal. Motivul este acela ca in curand(nu stiu exact ce inseamna in curand in termeni juridici) se va ... (vezi toată discuția)
Model plangere penala - camera preliminara senny2007 senny2007 Buna ziua, Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un model de plangere la judecatorul de camera preliminara? Va multumesc, (vezi toată discuția)