avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Activitate VioletaLaura

Activitate VioletaLaura

Sunt salariata cu contract conform art 35 din Codul muncii din iulie 2011. Locul de munca nu e sigur , e posibil ca in unele luni sa nu ma plateasca. Pana in prezent am avut venituri in fiecare luna. Am inteles ca nu am dreptul la somaj in caz ca ma disponibilizeaza..
Termin anul acesta doctorat la forma fara frecventa. Cred ca nu ma ajuta.
Copilul se va naste in decembrie.
Daca ma inscriu la facultate, master sau doctorat cu frecventa( indeplinesc conditiile) in octombrie, pot beneficia de indemnizatie de crestere a copilului?
Am un contract de munca incheiat conform art 35 din Codul Muncii. Dateaza din iulie 2012 si stipuleaza ca lucrez o fractiune de norme de maxim 60 ore/luna. Nu scrie clar care este minimul de ore lucrate pe luna. De asemenea aflu care sunt orele pontate pe luna doar cand incasez salariul.
Am aflat ca sunt insarcinata si imi trebuie venituri impozabile timp de 12 luni pana la sfarsitul lui decembrie .
Intrebare: poate sa nu ma plateasca deloc intr-o luna?
Sa nu ma solicite la munca si deci sa nu ma plateasca.
i]Daca prezint dovada ca sunt insarcinata (test de sange) ce obligatii are angajatorul?
Nimeni nu a reusit sa ma lamureasca ce drepturi am. Am inteles ca nu pot intra in somaj deoarece nu am norma intreaga( citind pe net).
Sper sa ma puteti ajuta.
Sesizarea cand trebuie facuta? Logic mi se pare sa o depun dupa ce constat ca nu am fost platita luna aceasta si nici preaviz nu am primit. Am fost platita (cu o suma mica) pentru luna trecuta. Seful imi spune ca nu ma mai plateste. Am colegi care nu sunt platiti in fiecare luna si nu au facut sesizare. Nu inteleg acest tip de contract si probabil nici seful meu. Daca o sa ajung la judecata trebuie sa demonstrez cate ore am muncit?
Beneficiez de un singur contract individual de munca care este pe perioada determinata (pana in 2014). A fost incheiat in temeiul art. 35 din Codul muncii. In contract nu se sipuleaza care este durata timpului de lucru. Este trecuta o fractiune de norma de maxim 60 ore/luna, realizata cumulat cu un program flexibil.Este trecut salariul de baza orar brut. Este de asemenea stipulat dreptul la concediul de odihna anual.
Problema este ca seful meu direct nu vrea sa ma mai plateasca. Nu intocmeste demersurile pentu disponibilizare ca sa pot avea drept la somaj. Pontajul il intocmeste tot el. Nu am beneficiat de concediu de odihna in cele 9 luni de munca.
Doresc sa am continuitate la plata contributilor.
Ce pot face? Care sunt drepturile mele?