avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate arasgata

Activitate arasgata

Răspuns la discuția Permis auto anulat
detentia a fost pentru fals intelectual intr-o unitate de CEC
Buna ziua, as dori sa stiu daca permisul auto poate sa fie anulat si ca urmare a unei fapte penale pedepsita prin detentie cu executare(mai precis-pentru fals intelectual),dar absolut fara legatura cu vreo abatere de incalcare a codului rutier?Multumesc
Răspuns la discuția Reparatie fatada imobil
Va multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Reparatie fatada imobil
raspunderea contractuala atunci imi pare normal sa revina tuturor,nu sa existe doar intre firma si Asociatie un contract,si in caz ca nu iese bine,sa fie trasa la raspundere doar ea desi firma afost aleasa prin vot de ceilalti??.Am inteles ca aceste contracte se fac intre comitetul executiv si firma. Se poate face un contract de genul celui amintit de mine mai sus?Adica sa semneze alaturi de asociatie si cei care nu fac parte din ea?sau nu?


Răspuns la discuția Reparatie fatada imobil
Toti locatarii sunt proprietari dar din Asociatie fac parte doar 5.Ceilalti din motive independente de subiect nu fac parte.Alegerea firmei de constructii cu care sa se faca lucrarea s-a facut prin supunere la vot in cadrul adunarii generale (au participat toti proprietarii-si cei care sunt membri de asociatie si cei care nu sunt).Intrucat firma a fost recomandata de cei care nu fac parte din Asociatie si care doresc ca doar cu ea sa facem lucrarea,noi cei care facem parte din Asociatie nu avem de ales decat sa facem cum vor ei,fiind majoritari la vot ceilalti sau sa nu reparam defel,insa raspunderea contractuala atunci imi pare normal sa revina tuturor,nu sa existe doar intre firma si Asociatie,si in caz ca nu iese bine,sa fie trasa la raspundere doar ea?.Se poate face un contract de genul celui amintit de mine mai sus?
Fatada unui imobil trebuie reparata.Proprietarii apartamentelor nu fac parte toti din Asociatia de proprietari. Este posibil ca la incheierea contractului cu firma care va executa reparatia fatadei,contractul sa fie incheiat cu toti proprietarii din imobil nu doar cu cei care fac parte din Asociatia de Proprietari?Adica sa nu fie un contract semnat doar intre Asociatia de Proprietari si firma de constructii ci alaturi de Asociatie sa fie nominalizati si ceilalti care nu fac parte din ea?Multumesc anticipat de raspuns.
Este normal ca la reparatia fatadei imobilului sa se imparta plata intre apartamente dupa cota parte indiviza, chiar daca apartamentele cu aceeasi cota parte indiviza nu au peretii exteriori egali ca si metri patrati ?
Inca o situatie un apartament caruia ii revine cota parte indiviza de 8 % are la fatada 2 camere inspre strada ,adica 100 mp exteriori iar alt apartament are cota parte indiviza de 10% ,insa la fatada o singura camera (implicit o suprafata de mp exteriori mai mica- adica 50 mp ).
Deci daca am la strada (fatada) o suprafata in mp mult mai mica ,adica jumatate decat alt vecin, trebuie sa platesc mai mult ca el, caci se ia dupa cota parte indiviza? Este obligatoriu acest sistem dupa cota parte indiviza sau e doar o sugestie/modalitate de impartire a platii si mai exista si alte variante?