avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1097 soluții astăzi
Forum Activitate meli.alba

Activitate meli.alba

Răspuns la discuția am nevoie de un sfat urgent!
va multumesc pt sfaturi:)
dar nu stiu cum sa procedez cu doamna de la societatea de lichidare ca suna tot timpul acasa la parintii si ii streseaza cu telefoane ,lor le e teama ca sa nu faca executare silita asupra bunurilor lor.Se poate asa ceva?
problema in sine este cam complicata si am nevoie de un sfat juridic
zilele trecute tatal meu a primit un telefon de o doamna,care s-a recomandat ca ar fi de o societate de recuperare de credite,cum ca sora mea ar avea de achitat un credit luat prin 2005 cu buletinul,ceva aparat,nu stiu exact,ca nu s-a platit nimic din 2007,suma totala ar fi de 3200 lei,iar in cazul in care nu achita suma integrala,va fi executata silit.
discutand cu sora mea mi-a spus ca nu a luat niciodata un credtit,si-o cred .pt ca avea un salariu foarte bun,era contabila,in prezent sora mea este plecata din tara,s-a stabilit in strainatate cu sotul ei
.Intrebarile mele sunt urmatoarele
ce se intampla in cazul unei executari silite,sora mea neavand nimic pe nume ei?
si cum poate sa dovedeasca ca acel credit nu l-a facut ea?
am uitat sa mentionez ca in aceea perioada cand s-a facut acel credit, sora mea a stat in chirie ,pt ca era ultimul an de facultate si avea si serviciu,era mai greu sa faca naveta,cu inca 2 fete,o banuieste pe una dintre ele pt ca persoana in cauza a plecat cam in graba si a lasat-o cu toate chelt.neachitate, si a aflat ca plecase in graba din tara.
banuiala ca aceea persoana i-a facut acel credit vine de la faptul ca persoana in cauza a avut acces la dosarul cu acte al sora-mi,unde isi tinea toate actele,ii mai trebuiau pt facultate,intr-o ordine desavarsita,a vazut ca erau mai ravasite,dar atunci nu a dat importanta .
astept un raspuns
va multumesc
am uitat sa adaug ca doamna de la societatea de recuperare stia ca sora mea s-a stabilit in suedia,nu stiu de unde,presupun ca de la fostul loc de munca al surorii mele,ce se intampla daca sora mea revine in tara?
Răspuns la discuția am nevoie de ajutor!!!!!!!
Au trecut 6 ani si jumatate de decesul soacrei,iar imobilul in discutie este o casa cu 4 camere+bucatarie, garaj,si curte,care se afla la tara .
Cumnata mea a zis ca se pot face acte si fara acordul fratilor,intrucat nu e prima data cand se face asa ceva,ca mai sunt si alte cazuri care le cunoaste ea,si tot asa s-a procedat ,chiar daca au fost mai multi frati,si chiar daca fratii o vor da in judecata,a zis ca procesele de acest gen la noi in tara dureaza multi ani si costa bani.Chiar asa sa fie ?Este posibil asa ceva?
Răspuns la discuția am nevoie de ajutor!!!!!!!
Succesiunea dupa moartea soacrei nu afost facuta,casa a fost construita in timpul casatoriei,actul de proprietate e pe numele ambilor soti,nu exista nici testament,daca s-ar face acum succesiunea cat ar costa?
va multumesc
buna ziua,am si eu o problema si sper ca ma ve-ti putea ajuta cu un sfat.
M-am casatorit recent,stau in casa socrilor,pana pot sa mi iau o locuinta,dar a intervenit o problema.Sotul meu mai are 1 frate si 2 surori,iar una din surori a amenintat ca il va duce pe socrul meu la un notar sa ii faca acte pe casa unde locuim pe numele ei si ca pe restul ne da afara,desi nu ea il intretine pe socrul meui ,mentionez ca soacra nu mai traieste.Care sunt drepturile celorlati frati?
va multumesc si astept un raspuns
Răspuns la discuția am nevoie de ajutor!!!!!!!
acelei persoane i-a casunat pe mine din ceea ce am amfllat din cercetarile efectuate de pol era ca facuse o obsesie bolnava pt mine,adica se indragostise de mine,iar faptul ca nu am dat curs telef repetate, a recurs la tel de amenintare,eram urmarita pas cu pas de aceea pers,iar daca eram cu cineva nu se apropia,doar cand eram singura avea curaj.nici nu mai vreau sa mi aduc aminte prin ce am trecut:(
Răspuns la discuția am nevoie de ajutor!!!!!!!
multumesc pt raspuns,desi nu cred ca parintii vor apela la ajutorul politiei,pt ca sunt oamenii simpli,care nu au avut niciodata de a face cu asa ceva .Dar mai am o intrebare, pretinde ca are pe telefon mesaje cum ca i-am solicitat banii,cum pot dovedi ca nu am scris eu asa ceva? se ia in considerare asa ceva in cazul sa zicem ca se ajunge la o eventuala plangere la poilitie din partea acelei escroace?
In urma cu 2 ani si jumatate eram pe punctul de a fi victima unei escrocherii,adica o pers.de de sex feminin s-a dat drept barbat la telefon ,din ceea ce am aflat o ajuta si fizicul si vocea,a inceput hartuirea la telefon cerandu-mi sa ma intalnesccu ea,apoi vazand ca nu cedez a inceput sa ma urmareasca,sa mi ceara bani,pretinde ca ar avea mesaje pe tel.cum ca eu ii solicitam banii,ceea ce bineinteles nu era adevarat.Atunci am facut plangere la politie,s-a demarat actiunea de cercetare si cand a vazut acea persoana ca este cautata de politie a renuntat la hartuire si urmarire.Iar acum de 1 luna imi terorizeaza parintii cu telefoane de amenintare,ca pune interpolul pe urmele mele,ca face plangere la politie,etc.
In prezent sunt plecata din tara,casatorita in stainatate,intrebarea mea ce as putea face ca sa nu imi mai hartuiasca parintii?