avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate tinker_bell

Activitate tinker_bell

Buna ziua! Nu stiu daca m-am incadrat bine cu aceasta intrebare aici,insa sper sa ma ajutati cu un raspuns.
Tatal meu (pensionar) este internat in spital,fiind operat de cancer la plaman (i-a fost scoasa o tumora si mai multi noduli). In timpul spitalizarii i s-au eliberat retete pentru a-si cumpara medicamente in valoare de cateva sute de lei.
Reteta pe baza careia s-au cumparat medicamentele si bonurile de la farmacie le-am pastrat deoarece,asa cum am inteles,trebuiesc semnate de medicul curant,seful de sectie si managerul unitatii.
Dorim sa recuperam acesti bani si v-as ruga din tot sufletul sa ne indrumati. Ce anume si unde anume trebuiesc depuse aceste retete si bonuri fiscale,cine trebuie sa le semneze si in cat timp trebuiesc depuse.
Nu stim incotro sa o luam pentru a recupera acesti bani...
Va multumesc anticipat si asteptam un raspuns!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii sau sfaturi pentru ca nu stiu cum se procedeaza in asemenea caz.
Socrii mei au un apartament cu 4 camere. La momentul cand au obtinut apartamentul (prin intreprinderea unde lucrau),aveau 4 copii,doi impreuna si alti doi din doua casatorii anterioare ale socrului meu. As dori sa ne ajutati si sa ne spuneti care sunt drepturile sotului meu si ale fratilor lui privind apartamentul respectiv,deoarece parintii lor vor sa-l vanda fara sa ceara parerea vreunuia din cei 4 copii.
Spuneti-mi,va rog,se poate sa vanda apartamentul fara sa ceara acordul copiilor?Ei nu au niciun drept asupra acestui apartament?
Discuție Cartea de munca
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns,o indrumare. Poate subiectul acesta s-a mai discutat,insa nu prea m-am descurcat sa-l gasesc.
Sora mea si sotul acesteia au lucrat la o firma in jur de 6 ani. Dupa vreo 5 ani au aflat ca pe cartile lor de munca se lucreaza la jumatate de norma,dar ei aveau un program de lucru de 8-10 ore. Si-au dat demisiile in Noiembrie 2010. Problema este ca nici in ziua de astazi angajatorul nu le-a inapoiat catile de munca pe motivul "ca se lucreaza inca in ele pe perioada din urma". Mentionez ca nu exista datori catre angajator sau orice altceva ce l-ar impiedica pe acesta sa inapoieze cartile de munca. Va rog,spuneti-mi cum se poate rezolva situatia.
Va multumesc!