avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters249933

Activitate ContSters249933

Buna ziua!
Locuiesc la casa in Poiana Marului JUD. BRASOV iar in gradina am un stilp care sustine cabluri de electricitate, cind au anumite lucrari cei de la electrica intra in curte de cele mai multe ori fara avizul meu deoarece ziua sint la munca si ce ma deranjaza este ca-mi strica gradina . Mereu ma cert cu ei dar fara rezultat. CUI SA MA ADRESEZ SA NU SE MAI INTIMPLE ASTA? AM DREPTUL SA CER O TAXA CA STILPUL LOR ESTE IN GRADINA MEA? Multumesc anticipat de raspunsuri
discret2012 a scris:

Buna ziua!
Un prieten este sero pozitiv B2 a depus dosarul de pensionare grad 3 la casa de pensii Bucuresti iar dupa 3 luni ia venit o decizie cu pensia de 229 lei. Eu stiam ca in cazul celor infestati venitul minim este de 350 lei. Cum este corect?
UN RASPUNS A FOST;

"Aici vorbim despre pensia stabilita de casa de pensii si pensia platita efectiv.

In cazul in care cuantumul stabilit al pensiei este mai mic de 350 lei, pensionarul va primi lunar o pensie de 350 lei (adica o indemnizatie sociala in acest cuantum). Pe decizia de pensie ramane pensia stabilita si nici nu se poate altfel, iar diferenta pana la 350 lei va fi evidentiata pe talonul de pensie. Altfel si pe scurt spus, prietenul dvs. va primi lunar 350 lei."

Ne-am interesat la casa de pensii figura in calculator ca au trimis 3x229 lei (adica pe 3luni) cica din luna IULIE ar trimite 350 lei lunar. CUM FACE SA INTRE IN POSESIA CELOR 350 LEI LUNAR? PE VORBE NU CREDEM
SE DEPUNE CONTESTATIE?

Buna ziua!
Un prieten este sero pozitiv B2 a depus dosarul de pensionare grad 3 la casa de pensii Bucuresti iar dupa 3 luni ia venit o decizie cu pensia de 229 lei. Eu stiam ca in cazul celor infestati venitul minim este de 350 lei. Cum este corect?
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate gradul III
multumesc de raspuns. Scuze "cnpp"? ce inseamna ?
buna ziua
un amic bolnav de hiv b2 are dreptul la pensie de grad 3 conform deciziei medicale. CARE ESTE ACEASTA SUMA? a depus dosarul de 2 luni si tot i se spune ca este in lucru, ce trebuie facut?