avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate alex_biblos72

Activitate alex_biblos72

in timpul procesului de revendicare al unui imobil mostenitorii legali fiind toti reprezentati de un av.cel putin in prima faza de inceput pina la un moment dat unul dintre mostenitori cesioneaza o parte din dreptul lui unui tert acesta din urma fiind(intervenient cu cesiunea de drept litigios)in acest proces de revendicare,fiind si el(tertu) reprezentat de acelasi av.In fine imobilul este cistigat in instanta cu hot def. si irevocabila in favoarea tuturor mostenitorilor si bineinteles a tertului cesionar. Dupa putin timp se incepe un proces de iesire din indiviziune de catre acel mostenitor care sia cesionat o parte din mostenire si de catre tertul cesionar reprezentati de acelasi av. mentionez ca ceilalti mostenitori de data asta sunt si ei reprezentati de un alt avocat.In timpul procesului de iesire din indiviziune TERTUL cesional a decedat drept pt care av partii a cerut instantei timp de 6 luni pt ca cei ce il mostenesc pe defunctul TERT sa-si perfecteze actele de mostenire. Procesul de iesire din indiv.sa perimat in final din cauza ca mostenitorii defunctului nu si-au perfectat la timp actele de mostenire.totul e ok pina aici. ACUM ESTE PARTE FRUMOASA ! Deodata SOTIA av care are acelasi nume cu av. apare ca mostenitoare testamentara a defunctului tert cesionar si nu familia acestuia (probabil ca mostenitorii de drept ai defunctului tert cesionar au gasit o varianta de instrainare a dreptului lor catre SOTIA avocatului care ia reprezentat) !Asta se intimpla in 2011. ACUM VINE SI INTREBAREA STIMATI PROFESIONISTI! CU NOUA LEGE PE CARE SE DORESTE SA SE IMPOZITEZE CU 85 LA SUTA DIN VOLOAREA BUNULUI ACELE PERS. CARE AU CUMPARAT DREPTURI LITIGIOASE . 1 A-SI DORI SA STIU DACA SE REFERA SI LA CEI CARE AU CUMPARAT DREPTURI LITIGIOASE INAINTE DE A SE DA LEGEA ?. 2 CARE ESTE PERSOANA IMPOZITATA CU 85 LA SUTA ? MOSTENITORII DEFUNCTULUI CESIONAR SAU SOTIA AVOCATULUI CARE ESTE MOSTENITOARE TESTAMENTARA A DEFUNCTULUI CESIONAR? ACEASTA FIIND FORMULA DE INSTRAINARE A MOSTENITORILOR DEFUNCTULUI CESIONR CATRE SOTIA AVOCATULUI CARE IA REPREZENTAT IN PROCESE. VA MULTUMESC ANTICIPAT!
un executor judecatoresc la solicitarea creditoarei sc poate sa puna poprire pe pensie dupa 5 ani de zile ?in 11.07.2007 am luat un credit de uz personal de la o banca! firma a cumparat creanta si pri executor in data de 03.07.2012 doreste sa puna poprire pe pensie! eu stiam ca pina in 3 ani de cind am luat creditul banca poate se te execute dar daca au trecu 5 ani de atunci ?PUTETI SA I-MI DATI UN RASPUNS? MULTUMESC.
Răspuns la discuția drept civil revendicare imobil
multumesc mult!
Răspuns la discuția drept civil revendicare imobil
bine ce ar putea pati avocatul?se poate face o rectificare la hot irevocbila sa-l scoata si partea care a cumparat-o sa se inparta la ceilati mostenitori?defapt asta as-si dorii!Este clar acum se poate demonstra ca el a fost in spate tot timpul prin faptul ca la sfirsitul prosesului de revend. sotia av este mostenitoare! ce zice-ti Domnule Avocat?
Răspuns la discuția drept civil revendicare imobil
la rasp nr1-da interpusul(adica avocatul) care a cumparat cesiunea in timpul procesului a decedat dupa ce s-a obtinut hotarirea irevocabila! el a decedat in timpul actiunii de iesire din indiviziune SI ERA REPREZENTAT DE AV.HOT mai exact pe care l-am perimat.!asadar avocatul s-a inteles cu sotia supravituitoare a interpusului si ia facut testament sotiei avocatului pe partea care a cumparat-o interpusul decedat. (cesiune de drept litigios).BINE ! CUM POT DOVEDI CA INTRPUSUL ERA CHIR AVOCATUL?UNCHIUL MEU NU VA RECUNOASTE ASTA ! CA EL SA INTELES CU AVOCATUL SA VINDA PRIN INTERPUSUL AVOCATULUI. o parte din drepturile lui. La rasp nr 2-imobilul l-am revendicat acum 4 ani deci am hot irev de acum 4 ani.Mai pot cere banii inapoi? va multumesc penru operativitate si cinstea care va caracterizeaza!
INTERESANT! pentru revendicarea in natura a unui imobil unde eram 4 mostenitori acum 5 ani cind am deschis actiunea printr-un AVOCAT.In prima faza avoc. a fost angajat de mine si de tatal meu fiind amandoi parte in proces.unchiul meu si el mostenitor avea la rindul lui o procura de reprezentare a ultimei mostenitoare in virsta de 88ani stabilita in germania de mult!Frumos pina aici!Din momentul cind unchiul meu a cesionat o parte din ceea ce avea el ca mostenitor unei pers in varsta in intelegere cu acest avocat actele de cesiune facindu-le la biroul avocatului, eu si tatal meu am renuntat la serviciile av.deoarece banuiam ce se va intampla!acum stiam ca AV vroia sa intre intr-un fel in mostenire noastra punindu-si pe acest batrinel interpus avind cesiune de drept lit.Noul meu av si-a facut treaba pina la un punct ,dar devenise in timpul procesului agent imobiliar si cocheta cu AV hotoman!Asa ca i-am dat liber si lui!In fine am obtinut hotarare defit. si irevocabila si am intrat toti in posesia imobilului!cei 4 + batranelul care avea cesiunea!bineinteles in spatele lui era primul meu AV.Bineinteles ca AV hotoman nu a vrut sa facem ieserea din indiviziune la notariat si ne-a chemat in instanta, unde avea o judecatoae a lui ca se-si aranjeze ploile doriind sa sub evalueze imobilul reusind totusi,in final el dorea ca l-am mirosit de mult sa puna mina pe imobil cu orice pret!dar nu singur cu ajutorul altora.STITI VOI! In timpul procesului de partajare ai moare batrinelul omul AVde baza si cere o perioada de timp instantei pentru a face succesiunea!Nu aputut sa o faca in timpul dat de instanta si am perimat actiunea.ASA ca AV ramasese fara act ai murise omul! In fine si-a rzolvat prob AV. A DEVENIT SOTIA LUI MOSENITOARE PRIN TESTAMENT deoarece ma notificat acasa!ACUM suntem copropietari pe imobil toti si AV-ul! nu am facut iesirea din indiviziune dar vom vedea! INTREBARE: ce pot sa fac cu acest AV hot ca sa-l demasc ? ca mi-a mancat viata? l-am angajat si s-a bagat in mostenirea mea si a familiei! VA ROG DOMNILOR AVOCATI RESPECTABILI DATI-MI UN SFAT! VA MULTUMESC !
Răspuns la discuția Imobil in indiviziune
multumesc mult!
sunt copropietar in cota indiviza al unui imobil.unul dintre co propietari nu a dorit sa facem iesire din indiviziune la notariat facind-o prin instanta incercind sa ceara licitatie sa o sub evalueze cu un expert de-al lui stiti voi etc.oricum i-am perimat dosarul pina la urma.INTREBARE: POT SA-L OBLIG SA VINA LA NOTARIAT SA FACEM IESIREA DIN INDIVIZIUNE PE COTE IDEALE? SUNTEM VREO 5 COPROP! VA MULTUMESC ANTICIPAT!
se poate vinde un teren agricol fiind la titlu fara cadastru de la tata la fiu?si care ar fi modalitatea?multumesc
Răspuns la discuția poprire pe o parte din pensie
in instanta trebui sa fac contestatia? da dar nu am primit nimic acasa nici o instiintare.eu fata de firma care ar fi putut cumpara creanta nu am nici o obligatie ca nu am semnat nimic cu ei.trebuia sa -mi trimita macar contractul de cesiune creante.nici casa de pensii nu ma notificat ca in baza la acest contract de cesiune de creante ei au fost obligati sa ia masuri. ce ma sfatuiti?