avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Activitate yna75

Activitate yna75

ma-ti lamurit, va multumesc !
daca puteti va rog sa-mi spuneti: daca contractul de asigurare la casa de pensii este minim de 230ron acesta la ce venit se considera d.p.d.v. al pensiei.Este punct intreg pt.pensie?
va rog sa-mi spuneti daca contributia angajatorului se ia in calcul la pensia angajatului sau se ia in calcul numai contributia retinuta de la angajat care merge pe CNP.
este una din sucursale ale unei societati
se vinde imobilul, fabrica de productie,nu stiu daca se preiau si angajatii , daca este obligatia cumparatorului
inainte de intrarea in concediu de ingrijire aveam 2ani vechime in locul respectiv
sper ca am fost destul de explicita
multumesc frumos
sunt in concediu de ingrijire la o firma care se vinde.Ce se intampla cu cartea mea de munca?Precizez ca firma este sucursala.
multumesc pentru raspuns
va rog frumos daca puteti sa ma ajutati in urmatoarea speta
O firma straina din europa doreste sa investeasca in Romania respectiv sa reabiliteze, modernizeze, construiasca cladiri
Va rog sa-mi spuneti ce obligatii fiscale are aceasta fata de statul roman respectiv daca trebuie sa se inregistreze ca si platitor de TVA , punct de lucru etc
multumesc
Răspuns la discuția 85% din salariu, indemnizatie?
am inteles dar pun intrebarea
anterior datei nasterii copilului in cazul meu nu este anul 2005-2006?
Răspuns la discuția 85% din salariu, indemnizatie?
sunt intr-o situatie asemanatoare
sunt in CIC din 01.08.2006pentru primul copil si din 04.02.2008pentru cel de-al doilea copil, precizez ca nu m-am intors la serviciu intre aceste 2nasteri. intrebarea mea ar fi
eu mai pot beneficia de 85% din veniturile avute in 2005-2006inainte de primul copil?oare in cat timp apar normele metodologice?
multumesc
din CONTABILITATEA INTREPRINDERII
INDRUMAR PRACTIC ACTUALIZAT SI COMPLETAT prin Reglementarile contabile prevazute de Directivele Europene a IV si a VII a aprobate de O.M.F.P. NR.1752/2005
Editura Fundatiei Andrei Saguna
reglementarile contabile prevazute de directivele europene a IV-a si a VII- a aprobate de OMFP nr.1752/2005
alte inregistrari in legatura cu marfurile >
-reduceri comerciale acordate de catre furnizor ulterior cumpararii 401 - 371
4426
4.4. Contabilitatea marfurilor cu reduceri de pret< In activitatile comerciale, pot sa apara situatii cand se acorda de catre furnizori in favoarea clientilor reduceri de pret la marfuri si care pot fi> comerciale /bonificatii, remize,risturnuri/ sau financiare /sub forma sconturilor/
bonificatiile sunt reduceri de pret pentru defectele de calitate ale marfurilor, remizele sunt reduceri de pret acordate in functie de cantitatea de marfa vanduta/un procent asupra pretului de vanzare.
ristururile sunt reduceri de pret calculate asupra ansamblului de operatii efectuate cu acelasi client
sconturile sunt reduceri de pret acordate de furnizor pt incasarea inainte de termen a sumei cuvenite.
Daca reducerile se factureaza odata cu marfa se produc urmatoarele influente: la furnizor se reduce pretul de vanzare a marfurilor iar la client se reduce valoarea marfurilor respectiv costul de achizitie
D aca reducerile se acorda ulterior facturarii marfurilor, se inregistreaza astfel ; reducerile acordate cont 658 si reducerile primite la cont 758
Sconturile acordate reprezinta pt furnizor cheltuieli financiare si se inregistreaza in contul 667 si venituri financiare pt client 767