avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1753 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters250185

Activitate ContSters250185

Răspuns la discuția Suspendare PFA
Buna ziua,

Pe 15 mai am depus declaratia estimativa 220 pentru un PFA infiintat anul acesta in mai 2012 si am estimat un venit care intre timp s-a redus (renegocierea unui contract in baza caruia am estimat venitul).
Cei de la administratia financiara mi-au spus ca pot depune o declaratie doar in momentul in care suspend PFA-ul si astfel pot micsora suma declarata (astfel incat sa pot plati impozit pe profit la suma realizata).
Intrucat in curand voi intra in concediu crestere copil (momentan sunt in prenatal, prima parte) si va trebui oricum sa suspend activitatea, va rog sa imi spuneti daca este in regula sa suspend activitatea de acum (inainte de 25 iunie) cand va trebui achitata prima transa de impozit conform declaratiei initiale si astfel sa platesc mai putin impozit.
Se mai iau in calcul veniturile realizate din PFA pt indemnizatia de crestere copil daca suspend activitatea de acum sau trebuie sa astept pana intr-un anume moment si care ar fi acesta?

Multumesc anticipat
Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu un raspuns la intrebarea de mai sus?

Multumesc
Răspuns la discuția Intrebari PFA
Buna ziua,

Revin cu o rugaminte: imi puteti spune cand si unde trebuie sa merg pentru a rezolva si problema legata de contributia de sanatate?
Am inteles ca ar trebui sa inchei un contract cu CASMB, insa, nu stiu cand ar trebui sa merg la ei si care ar fi documentele necesare. Am inteles ca acolo este un mare balamuc si nu as vrea sa stau la cozi interminabile pt ca ulterior sa imi spuna ca imi lipseste ceva..
PFA-ul este recent infiintat si nu am inregistrat nici un venit pana acum.

Multumesc frumos
Răspuns la discuția Intrebari PFA
Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua,

Recent mi-am schimbat numele (casatorie) si domiciliul (a ramas acelasi sector insa, adresa este alta), va rog sa imi spuneti care sunt documentele pe care ar trebui sa le schimb conform legii.

Pana acum mi-am schimbat CI si permis conducere si am inteles ca ar trebui sa schimb si talonul pt ca altfel as putea lua amenda?!!? Mentionez ca am platit impozitul pt masina pe anul in curs si pe chitanta apare numele anterior casatoriei, reprezinta acest aspect o problema?
Pe cartea masinii se vor face modificari? Numarul de inmatriculare ramane neschimbat, nu? Am inteles ca acestea se modifica doar cand se schimba judetul.
Unde anume trebuie sa ma prezint si cu ce documente?

Multumesc anticipat
Buna ziua,

As avea nevoie de ajutorul dvs pentru clarificarea catorva aspecte:
1. Care este modalitatea (formula) de calcul in stabilirea indemnizatiei de crestere copil in conditiile in care incepand din luna mai 2011 si pana in prezent am avut un venit net constant de 4000 lei/luna + in luna mai 2012 s-a adaugat un venit din activitati independente (PFA) suma de 8000 RON si voi mai avea o incasare de 2000 lei in luna iunie 2012 (luna din care intru in concediu prenatal), se va lua si aceasta ultima incasare in calcul?
2. Care sunt documentele pe care trebuie sa le prezint pentru intocmirea dosarului necesar acordarii indemnizatiei de crestere copil in cazul in care veniturile sunt din salariu + PFA;
3. In prezent detin o masina pentru care am platit impozitul in avans. Intre timp insa, mi-am schimbat numele (casatorie) si domiciliul? Va reprezenta acest aspect o problema, ar trebui sa le aduc un document anume?!?

Multumesc
Discuție Intrebari PFA
Buna ziua,

Am reusit sa infiintez un PFA si credeam ca am terminat cu alergatura. De curand am aflat insa, ca trebuie sa ma mai inregistrez undeva (administratia sectorului de care apartine PFA-ul?!?).
Va rog sa ma ajutati cu:
-pasii de urmat dupa infiintarea PFA-ului. Ce anume trebuie sa mai fac, unde trebuie sa ma mai prezint si la ce intervale (presupun ca va trebui sa depun anumite declaratii lunar/trimestrial etc..);
-PFA-ul nu este platitor de TVA, nu?
-ce impozite,taxe plateste o PFA?

Va multumesc,
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in carificarea urmatorului aspect: mi-am schimbat locul de munca anul trecut (am avut 2 zile de intrerupere). Activitatea la noul loc de munca a inceput pe 25.05.2011 si in acest moment sunt insarcinata in 28 de saptamani (in curand o sa intru in concediu prenatal).Intrucat anul acesta am beneficiat de aprox 15 zile de concediu medical (de-a lungul evolutiei sarcinii), va rog sa imi spuneti daca aceste zile imi afecteaza durata necesara acordarii indemnizatiei de concediu pre/postnatal si a concediului de crestere copil. Faptul ca aceste zile nu ar mai constitui vechime in munca, in ce situatie ma poate afecta
(doar in cazul pensiei)?

Din informatiile obtinute pe internet stiu ca cele 2 zile de intrerupere nu imi vor afecta cele 12 luni necesare de cotizatie la sistemul de asigurari si, in concluzie, voi beneficia de indeminzatie de crestere copil.

Va multumesc