Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Ce acte trebuie schimbate in cazul modificarii adresei ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Ce acte trebuie schimbate in cazul modificarii adresei de domiciliu/nume?

Buna ziua,

Recent mi-am schimbat numele (casatorie) si domiciliul (a ramas acelasi sector insa, adresa este alta), va rog sa imi spuneti care sunt documentele pe care ar trebui sa le schimb conform legii.

Pana acum mi-am schimbat CI si permis conducere si am inteles ca ar trebui sa schimb si talonul pt ca altfel as putea lua amenda?!!? Mentionez ca am platit impozitul pt masina pe anul in curs si pe chitanta apare numele anterior casatoriei, reprezinta acest aspect o problema?
Pe cartea masinii se vor face modificari? Numarul de inmatriculare ramane neschimbat, nu? Am inteles ca acestea se modifica doar cand se schimba judetul.
Unde anume trebuie sa ma prezint si cu ce documente?

Multumesc anticipat
Trebuie schimbat si talonul masinii deoarece pe acesta apare domiciliul proprietarului.
Mergeti la directia Politiei Rutiere cu CI si cartea masinii, cu taxele achitate, completati fisa vehiculului si solicitati preschimbarea certificatului de inmatriculare. E posibil sa va trebuiasca si copia certificatul de casatorie.

Nu se modifica nr de inmatriculare.

Cu privire la impozitul de la Primarie si acolo tb sa depuneti copia Ci noi pt a modifica numele titularului de rol fiscal, dar o puteti face anul viitor cand veti merge sa platiti.