avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate angelicass

Activitate angelicass

va rog daca imi puteti spune din prespectiva dumneavoastra ce trebuie sa fac si ce sanse am.multumesc
MULTUMESC PENTRU RASPUNS,eu lucrez in italia deoarece asa imi intretin copilul si altfel nu as putea nici sa lupt pentru el sa pot plati un avoca.Anul viitor vreau sa revin in tara definitiv sa fiu alaturi de copil ,tatal nu sa ocupat de creserea si intretinerea lui pana acum .Am avut pensie monoparentala cu ancheta sociala de la primarie acasa la domiciliul.
Sunt plecata in Italia la munca am un minor de 4 ani care locuieste cu parinti mei acolo unde am si eu domicililul stabil,am introdus actiune pentru stabilirea domiciliului minorului si pensie alimentara proces in care ma reprezinta avocata deoarece eu trebuie sa lucrez in italia sa imi cresc copilul .As vrea sa imi spuneti daca ma poate reprezenta avocata in lipsa mea ,are vreo sansa concubinul sa imi ia copilul tinand cont ca eu sunt in Italia fara acte ,mama mea are procura speciala de la mine pt copil legalizata la notariat.Copilul e integrat in mediul in care a crescut cu bunici este inscris si la gradinita,mentionezca minorul este recunoscut de tata .Locuieste in casa cu bunici unde are conditi bune,eu ai trimit in fiecare luna bani pentru ingrijirea minorului ,tatal nu se ocupa de intretinerea lui numai vine o data pe saptamana in vizita.Va fi in defavoarea mea faptul ca eu sunt in italia si tatal in tara,la proces? Avocata mi a spus ca nu este nici o problema ca ma reprezinta ea.ASTEPT UN RASPUNS VA ROG.VA MULTUMESC.
Minorul nu se afla la tatal lui se afla la parinti mei ,este o problema chiar si in Romania sa ai iau cu mine in alt judet ?Eu si tatal lui nu am fost casatoriti numai a recunoscut copilul si de cand sa nascut el locuieste la mine acasa ,minorul.
Multumesc pentru raspuns,intre mine si fostul concubin sau intamplat lucruri foarte grave eu am muncit si am construit o casa impreuna in care acum locuieste el si cu acutuala prietena copilul am fost nevoita sa il las cu parinti mei deoarece trebuia sa i asigur un viitor sa il cresc tata lui nu ai aduce decat dulciuri,cred ca este normal sa incerc sa imi refac si eu viata in care bineinteles copilul meu este pe primul loc .Vreau doar sa va mai intreb ceva,copilul are 3 ani si jumatate eu tin legatura cu el zilnic prin internet ne vedem ,vorbim el este alaturi de mama mea acum iar peste 2 luni voi merge acasa ,imi va fi mai usor sau va fi o problema faputl ca eu si micutul ne vom muta in alt judet sa locuim si daca imi trebuiesc ceva formalitati in sensul acesta ,iar daca tatal copilului va refuza asta are vreun drept ca sa imi impuna asta trebuie acordul lui chiar si in Romania pentru mutatia mea si a copilului in alt judet? Va multumesc.
Buna ziua,mai am o intrebare la dumneavostra in cazul in care ma casatoresc cu cetatean roman ,el avand rezidenta in Italia pot sa iau copilul? imi va fi mai usor ? multumesc
nu ne am judecat niciodata eu doresc sa imi iau copilul langa mine ,pentru ca parinti nu mai pot sa ma ajute si mie imi e foarte greu fara copil concubinul si a refacut viata pensie alimentara nu imi plateste .
multumesc ,se poate sa faca avocatul ceva in lipsa mea sau ce sanse pot avea ?
Buna ziua,as vrea sa imi puteti spune concret ce pot face pentru a mi lua copilul cu mine in italia ,concubinul nu vrea sa imi semneze procura copilul fiind pe numele lui se poate rezolva cu un avocat eu nu pot sta in Romania sa ma judec pentru ca pierd serviciul.El nu imi plateste pensie alimentara numai eu ma ingrijesc de copil ,care locuieste acum cu parinti mei ,vreau sa il iau aici ce ma sfatuiti sa fac ?
Răspuns la discuția PROCURA PENTRU MINOR
el se duce numai duminica in vizita cu dulciuri eu sustin copilul financiar,el vrea casa eu am muncit la casa si vreau sa fiu despagubita ca sa pot face si eu ceva pentru mine si copil sa nu mai locuiesc cu parinti',cum il pot sa obtin procura sa imi iau copilul cu mine ?