avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1354 soluții astăzi
Forum Activitate prindeo

Activitate prindeo

Buna ziua,

Doresc sa incep o afacere cu un rulota mobila de hot-dog, pe care urmeaza sa o plasez in diferite centre comerciale. Designul lui va fi precum cele din New York, asa cum apar ele si in filmele americane. El va contine urmatoarele: chiuveta cu pompa de apa, baterie de apa impreuna cu instalatie de apa calda, 2 recipienti de apa [menajera si de alimentare], frigider incorporat, spatiu de depozitare chifle, acoperisi cu lumina de proiectie, vaschete de incalzit batoanele de hot dog si crenvustii, etc.

Imi puteti spune va rog ce fel de autorizatii trebuie sa obtin in vederea construirii in regim propriu a rulotei de hot dog, precum si a pozitionarii acesteia in centre comerciale.

Va multumesc anticipat,
Alexandru Popescu
Va multumesc pentru rabdarea de a-mi raspunde la intrebare. Intr-adevar, o luna trece repede, nu-i un capat de tara :(
Buna ziua,

Astazi am fost oprit de politia rutiera ca urmare a neacordarii prioritatii la trecerea de pietoni. Mi s-a aratat materialul video, moment in care mi-am dat seama ca nu mai am ce sa fac. Drept urmare, am semnat procesul verbal si mi-a fost retinut carnetul de conducere.

Vroiam sa va intreb daca pot contesta in instanta procesul verbal, avand in vedere ca la rubrica: “Fapta savarsita este prevazuta de” apare astfel:
Art. 135 h din CAOUTIUR si sanctionata de art. 100/3/b din OUG nr. 195/2002 Rep
Art. ___ din 195/2002 Rep si sanctionata de art 111/1/c din OUG nr. 195/2002 Rep

Art. 135 lit.h din codul rutier prevede fapta savarsita, insa nu si in OUG 195/2002, unde rubrica a fost lasata necompletata. Poate fi contestat procesul verbal daca a aparut o eroare grafologica a agentului constatator (CAOUTIUR scris inteligibil cu litere de tipar, in loc de cod rutier) ? Si daca da, ce cauze ar trebui sa invoc in procesul de judecata (ca nu exista fapta)?

Stiu ca e cam sensibila eroarea, dar trag totusi speranta sa pot recupera carnetul de conducere chiar si din atat.

Astept raspunsurile voastre, si va multumesc anticipat.
Va multumesc pentru raspunsuri.

Intrebarea mea era adresata mai mult din punct de vedere procedural, in privinta practicii ITM cu privire la acest tip de contract. Practic, ma intereseaza daca in situatia data, pot incheia contracte de comision cu persoane fizice (non-PFA), care sa prospecteze in mod curent piata si sa-mi identifice potentiali parteneri.

D.p.d.v. fiscal, stiu ca exista posibilitatea de a opri la sursa 10% impozit pe venit, restul urmand sa achite comitentul, sau ca intregul cuantum de 16% sa il achite comisionarul, direct la Adm. Fin.

Tipul acesta de contracte de comision este frecvent intalnit in randul agentilor MLM (Oriflame, Avon, NuSkin, Amway, etc.). Insa din pacate si aici exista foarte multe controverse in privinta calitatii juridice a comitentului. Unii spun ca PFA este obligatoriu (mai ales personalul companiilor), insa in practica foarte multi astfel de comisionari nu sunt inregistrati ca si PFA.

Exista cineva care s-a intalnit cu aceasta situatie? Sau poate cineva care imi poate oferi o sursa de jurisprudenta?


Buna ziua,

Am deschis recent o firma care se ocupa cu intermedieri, si am nevoie sa colaborez cu persoane fizice pentru a prospecta piata si a-mi gasi parteneri carora sa le vand produsele/serviciile catre clientii mei.

Intrebarea este urmatoarea: pot incheia contracte de comision cu persoane fizice neautorizate/ non-PFA, care sa prospecteze piata, sa imi identifice parteneri, urmand ca eu sa inchei contracte cu acei parteneri (comitentul doar identifica partenerii, nu efectueaza tranzactii si nici nu incheie contracte in numele firmei), iar la final sa platesc comisionul aferent contractului pe care urmeaza sa il inchei cu partenerul?

Am purtat foarte multe discutii pe tema contractului de comision (avocati, notari, consultanti fiscali, experti contabili), insa din pacate parerile sunt impartite.

Exista vreun fundament legal care sa specifice expres faptul ca persoana fizica cu care voi incheia contractul de comision comitentul trebuie sa fie autorizat ca si PFA sau orice alta forma juridica?

Va multumesc anticipat, si astept cu mare interes raspunsurile voastre.