avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate chiareu

Activitate chiareu

Am fost executata silit pentru contul de salariu in urma unui credit luat de fostul sot in care eu am fost codebitor. Am primit o instiintare de la executor ca va trebui sa se popreasca 1/3 din sumele incasate de mine prin PFA. Nu imi este foarte clar ce sume trebuie sa ii virez eu, intrucat nu am salariu la PFA, fiind salariata la o alta firma. Pentru PFA declar veniturile o data pe an, la inceputul anului. Este suficient daca ii virez 1/3 din profitul anual executorului la inceputul anului 2015 pentru anul 2014? Mutlumesc mult.
Adica executorul judecatoresc ar putea sa isi ridice proprierea daca voi obtine o hotarare judecatoreasca in urma partajului? Ar fi posibil sa am castig de cauza? Stiu a orice actiune in instanta costa, iar momentan nu prea imi pot permite alte cheltuieli. Ex-ul regreta acum fapta sa si spune ca ar vrea sa ma exonereze pe mine de plata sumei, mai ales ca fiica noastra este in intretinerea mea si isi doreste sa pot avea grija bine de ea, dar cu datoriile acestea, viitorul pare sumbru. Va multumesc.
Buna ziua. Am o situatie care mi se pare cam complicata. Am luat un credit cu fostul sot prin anul 2008. Acum s-a ajuns la executare silita, proprire pe conturile mele cat si ale fostului sot. Intreband la executor cat mi se va opri mie si cat fostului sot, mi s-a raspuns ca nu conteaza cat si cum recupereaza de la oricare dintre noi. Daca fostul sot (care mai are doua propriri pentru alte doua executari silite) nu mai plateste, asta presupune ca eu singura va trebui sa platesc intreaga suma? Mi se pare neechitabil, cu atat mai mult cu cat banii respectivi luati cu credit i-a folosit doar el, doar ca fiind casatoriti, acum trag si eu ponoasele. Exista vreo posibilitate sa se puna o limita: pana la ce suma sa platesc eu si cat ii revine lui? Am inteles ca ar trebui sa il dau pe ex in judecata. Mai stie cineva despre o asemenea posibilitate? Multumesc mult.
Tatal meu a murit in urma cu aproape 6 luni. Suntem 3 frati. Mama (sotia defunctului) traieste. Parintii mei aveau impreuna un apartament si o casa cu teren.
Dupa deces este utila succesiunea? Este obligata mama sa faca acum succesiunea (pana in 6 luni am inteles ca sunt alte taxe si dupa 6 luni de la decesul sotului alte taxe)? Este posibil ca mama sa faca un act de mostenire lasand unuia dintre copii o parte mai mare decat i-ar reveni daca nu ar face o astfel de modificare? Adica poate sa aiba un copil "preferat" caruia sa ii lase mai mult decat altuia?
Am inteles ca sotului ramas in viata ii revine 1/2 din tot + 1/4 din cealalta jumatate, iar 3/4 din jumatatea cealalta copiilor.
Va multumesc foarte mult.