avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Activitate b_anamaria

Activitate b_anamaria

Am avut curtea de conturi in control si a fost emisa o decizie in acest sens. Am facut contestatie la aceasta decizie si a trecut deja termenul de 45 zile in care trebuiau sa ne dea un raspuns la contestatie noastra. Daca nu au respectat termenul ce trebuie sa facem in acest sens mai trebuie sa respectam decizia luata de acestia ?
Buna seara,
Lucrez in cadrul unui spital municipal, sectia ATI . Pentru a ni se acorda sporul de tura(sporul de noapte) suntem obligati sa efectuam intr-o luna toate cele 3 schimburi (1,2,3 ) ; daca intr-o luna suntem in concediu de odihna si lucram doar schimbul 1 si 3(de noapte) nu ni se acorda sporul de noapte deoarece nu am lucrat si schimbul 2. De asemenea la programul de lucru 23:00 - 7:00 ne este platit un spor de tura de doar 15% in loc de 25%.
Sunt corecte aceste lucruri atat obligativitatea celor 3 schimburi intr-o luna pentru a fi platit sporul de noapte dar si valoarea acestuia de 15% ?
Răspuns la discuția Somajul dupa CCC
Da, intradevar doresc sa plec de buna voie. Imi puteti spune ce diferenta este intre incetarea CIM si demisie ? Multumesc mult.
Dupa terminarea CCC si incheierea CIM ma pot angaja la o alta societate pentru o perioada de 1 luna iar dupa aceasta perioada sa pot beneficia de somaj ?
In ian. 2013 trebuie sa ma reintorc la locul de munca, as dori sa stiu daca, dupa noul cod, societatea mai este obligata sa ma primeasca, sa ma pastreze o anumita perioada de timp pe acelasi post sau poate sa imi inceteze CIM?