avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate laviniaelenab

Activitate laviniaelenab

Răspuns la discuția Pensie alimentara!
ok! si pe parte civila, tribunalul il poate obliga pe sotul meu sa achite suma restanta, iar in cazul in care acesta nu dispune de mijloacele financiare pentru acest lucru, ce i se poate intampla?
Buna ziua! Va retin atentia cu o intrebare! Sotul meu, a primit o pedeapsa cu suspendare pentru neplata pensiei alimentare. Ulterior, de la primirea pedepsei, plateste regulat, suma stabilita! Tribunalul nu i-a cerut sa achite restanta pentru care a luat condamnarea respectiva. Ma intereseaza ce risca sotul meu! Daca de exemplu, fosta sotie cere recuperarea sumei datorate!Mentionez ca nu avem cum sa achitam restanta respectiva! V-as ramane indatorata daca mi-ati putea oferi o explicatie!.Va multumesc
Răspuns la discuția Executarea silita abuziva
va multumesc tare mult pentru raspuns!
Va rog sa ma indrumati, in legatura cu ce ar trebui sa scriu intr-o cerere pentru micsorarea pensiei alimentare.Va multumesc anticipat!
Buna ziua, Va scriu in legatura cu o problema destul de grava. Sotul meu a fost executat silit in urma neachitarii unor rate la banca. Nu este nici o problema, tinand cont ca noi intelegem faptul ca bancile trebuie sa isi recupereze cumva datoriile. Doar ca, executorul a blocat contul, si de fiecare data cand ii intra salariul sotului, trebuie sa mearga la banca si i se retrage 30% din suma intrata in cont. Problema e ca sotul primeste si avans si plata, si i se retrag cate 30% de fiecare data. Nu ramane cu mai nimic, din bani, si tinand cont ca lui i se face poprire pe salar si pt pensia alimentara,, ma intrebam daca este legal sa i se traga de doua ori bani pe luna si pt banca. As dori tare mult sa imi raspundeti. Va multumesc
va rog explicati-mi si mie ce inseamna sentinta si ce reprezinta cei 2ani si 8 luni durata termenului de incercare

Solutia pe scurt: În baza art.305 alin.1 lit. c Cod penal, cu aplicarea art.3201 alin.7 Cod procedură penală condamnă pe inculpatul , la pedeapsa de 8 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de abandon de familie. În temeiul art. 357 alin. 3 Cod procedură penală, raportat la art.71, alin.2 Cod penal interzice inculpatului exerciţiul drepturilor prevăzute de art. art. 64 lit. a teza a II-a şi lit. b Cod penal, ca pedeapsă accesorie. În baza art.81 Cod penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei aplicate pe durata termenului de încercare de 2 ani şi 8 luni, calculat conform dispoziţiilor art.82 Cod penal. În baza art.359 Cod procedură penală, atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art.83 Cod penal, privind revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în cazul săvârşirii unei alte infracţiuni. În temeiul art.71 alin.5 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei accesorii prevăzute de art.64 lit. a teza a II-a şi lit. b Cod penal pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei principale. În temeiul art.191 alin.1 Cod de procedură penală, obligă inculpatul la plata cheltuielilor judiciare avansate de către stat în cauză, în cuantum total de 130 lei, din care suma de 100 lei este aferentă fazei de urmărire penală. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la comunicare pentru părţile lipsă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 30 aprilie 2013.
deci asta insemana ca s`a procedat legal? daca fac contestatie la decizie...se poate rezolva ceva?
nu e problema...achit restantele...dar emi se pare incorect faptul ca nu mi s-a adus la cunostinta ca sunt executata silit...tinand cont ca e vorba de o banala amenda pentru parcare interzisa resanta de acum bvreo sase ani...ma intereseaza ce masura se poate lua
Am o nelamurire....am primit de la ajps mures o decizie cum ca se suspenda plata indemnizatiei de crestere a copilului pe motiv ca am taxe locale restante. ce pot sa fac pentru a primi indemnizatia..am vorbit la ajps si mi s-a spus ca daca merg sa fac dovada ca am platit...o sa primesc luna viitoare banii retroactiv.ideea e ca nu am primit acasa nimic de la primarie cum ca as fi executata silit...ci doar decizia de suspendare a platii indemnizatiei. este legal?>
va multumesc tare mult pentru raspuns!