avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1155 soluții astăzi
Forum Activitate Anda5

Activitate Anda5

Răspuns la discuția Amenintare
Din pacate, eu v-am povestit ceea ce tatal meu mi-a relatat. Tatal meu era singur, l-a auzit pe omul respectiv, iar cand acesta a intrat in curte a observat o silueta in ceata care s-a indepartat... Singurul martor ar fi bunicul meu, care era in masina cand acelasi om l-a amenintat pe tata in urma cu un an ca daca nu isi duce albinele de acolo ii face nu stiu ce...
Discuție Amenintare
Ieri am mers impreuna cu tatal meu la bunici. Eu am ramas cu bunicii la casa de la inceputul satului, iar tatal meu a mers la casa strabunicilor aflata in partea opusa de sat, unde avem 90 de stupi de albine pentru a-si face verificarile.

Povesteste, ca la un moment dat il aude pe un vecin din zona, cunoscut cu antecedente penale, spunand cuiva: "Ui' ca ii aici!"La scurt timp, omul respectiv intra la tatal meu in curte cu un topor in mana, spunand: "Il vezi? Daca nu iti muti albinele de aici, data viitoare o iei!" Vecinul il acuza pe tatal meu ca albinele sale i-au mancat perele si ca, catelusa de 10 kg din curtea noastra i-a atacat o oaie!

Tatal meu spune ca nu ar fi prima data cand acel vecin il ameninta, ci din contra ar fi a treia oara...

Noi am facut azi plangere la politie, dar mi-e teama ca mare lucru nu or sa faca...Oferiti-mi o solutie corecta!

Mi-e teama ca la un moment dat, tata o sa lucreze foarte concentrat la albine, cu spatele catre intreare(asa sunt pusi stupii) si acest individ o sa ajunga sa il loveasca.
Din pacate functionez in regim de PFA, dar va multumesc mult pentru indrumare.:)
Buna ziua! Ma numesc Alexandra, sunt din Alba Iulia si as dori sa ma ajutati cu un sfat. De foarte mult timp imi doresc sa deschid un magazin naturist bazat in principal pe produse apicole. In trecut am accesat fonduri in cadrul masurii 112, provenind dintr-o familie cu experienta in apicultura de peste 30 de ani. Mai am dreptul de a aplica pentru alte fonduri, cum ar fi cel pentru femeile manager in cadrul IMMurilor?

Va multumesc!
Discuție cazier judiciar
Dupa cat timp se sterge o fapta pentru care s-a platit cautiune de pe cazier? De exemplu, in cazul in care este vorba despre o persoana care a furat o gaina...
Aveti dreptate. Am gasit foarte multe cazuri in cu probleme la munca, dupa anuntarea unei sarcini... Inclusiv despre femei traumatizate fizic sau psihic in diferite moduri am citit in cateva surse... Doar ca, statistica arata ca la noi, doar 30-40% declara cuiva, sau merg in instanta, deoarece le e teama de "ce zice lumea", nu au incredere ca s-ar rezolva problemele in vreun fel...
va multumec mult pentru indrumare! sigur imi va fi de mare folos:D
Buna ziua! Sunt masterand la MRU si imi fac disertatia pe subiectul discriminarii femeilor pe piata fortei de munca. As dori sa gasesc ceva spete despre acest subiect...Ati putea sa ma indrumati catre ceva surse de incredere? Va multumesc antricipat!