avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1979 soluții astăzi
Forum Activitate cristinafeb

Activitate cristinafeb

Apeland la amabilitatea dvs, as dori sa ma sfatuiti in ce priveste acest aspect.
Intr-un contract international de comert cu intermediari/mandatari, e ste obligatoriu ca in IMFPA sa fie inscris numarul de contract dintre cumparator si vanzator sau acest aspect se poate adauga ulterior? Are putere IMFPA avand in vedere ca intre mandatari exista un NCNDA incheiat iar in IMFPA nu sunt datele de contract intre cele 2 parti principale-vanzator-cumparator?
IMFPA si NCNDA se inregistreaza si se legalizeaza la notariat/ ambasada?
Care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru ca intermediarii mandatari sa isi asigure legal comisionul? Multumesc.
Multumesc pentru raspuns.
M-ar interesa care sunt pasii de urmat pentru un contract international intre mandatarul cumparatorului si cel al vanzatorului.
Cum si in ce conditii se incheie contractele:
NCNDA si IMFPA
Mandatarul cumparatorului vrea sa incheie contractele cu mandatarul vanzatorului si cu vanzatorul si apoi sa se incheie contractul direct intre cumparator si vanzator.
Mandatarul vanzatorului refuza ca mandatarul cumparatorului sa il cunoasca pe vanzator inainte.
Imi puteti spune care este practica internationala a acestui tip de contracte?
Ma puteti ajuta cu niste modele a acestor contracte?
Va multumesc.
Buna ziua. In final am luat carnetul dupa cele 60 de zile asa cum ni s-a promis. Ceea ce a fost bine. Deci procedura la straini este 60 de zile sau cat iti da politia fara testul cu pricina. Multumesc mult de ajutorul dat.
As vrea sa ma sfatuiti daca se poate in ce priveste acest tip de contract - NCNDA Agreement. Mi s-a spus ca este suficient daca il semnezi electronic. Nu trebuie insa inregistrat mai intai La Camera de comert si industrie si la ambasada romana pentru ca el sa aiba putere executorie ? Este un contract intre mandatarii a 2 firme din tari diferite pentru asigurarea fiecaruia . Apreciez daca ma sfatuiti cum sa procedez. Multumesc.
Buna ziua,
In primul rand va multumesc pentru ajutorul dat.
In urma solicitarii scrise lasate la Politia Rutiera, am primit raspunsul scris al acestora ca nu vor trimite carnetul in tara emitenta si ca il voi ridica in 60 de zile, de la ei, asa cum este precizat si in documentele emise de ei.
Nu s-a facut referire nicaieri de vreun drept de a da examenul. Probabil, desi nu este prevazut expres in lege, ci doar sugerat adiacent, in cazul cetatenilor straini, cutuma este ca acestia nu dau examenul si primesc carnetul dupa trecerea termenului de suspendare, fara a fi sanctionati inca odata ca nu au trecut acel examen 13/15.
O sa asteptam cuminti data respectiva si va tin la curent.
Va doresc un Paste Fericit!
Buna ziua,
Referitor la varianta, pleaca la bulgari sau unguri sa faca cumparaturi, este adevarat. Mi s-a comunicat ca se poate face declaratie notariala ca plec din tara si pentru acest fapt pot veni la Brigada rutiera sa imi iau permisul inapoi, in alta tara putand sa sofez dar in Romania, nu.
Faza e ca acum, granitele sunt deschise. Plec, sofez afara dar aici nu am voie. Ma intorc si nu sunt ca noua pentru ca hotararea este valabila pentru Romania pentru toata perioada de 60 de zile, sau ...mai vedem...:)

Buna ziua, Sa nu ne pierdem in problema cetateniei. Este vorba doar de cetatean strain, fara dubla cetatenie. Este vorba in fapt de sotul meu. Cetatean strain 100%. Eu am reprodus situatia la pers I, fiindu-mi mai usor de relatat intrucat eu am alergat dupa acte si raspunsuri. In final nu are nicio semnificatie cine este sau nu in speta, femeie /barbat, eu sau altcineva. Va multumesc pentru ajutor si va voi expune pasii urmatori pe care sotul meu va hotari sa ii ia. Fiind cetatean grec si nici engleza nu o stie la perfectie, trebuie sa se decida ce va dori sa faca. Este oarecum penibil sa ti se faca o comunicare in care esti obligat sa dai un test de verificare, test care te poate ajuta sa reduci termenul sau sa il majorezi daca nu te duci sau nu il iei, ceri informatii despre acest test la politie si ei iti spun ca nu se da testul cetatenilor straini si sa te duci sa iti iei carnetul peste 60 de zile cand de fapt exista marea probabilitate sa nu il iei pentru ca se bat cap in cap: actele primite, informatiile si legislatia. Si asta doar pentru faptul ca nu te poti baza pe spusele unui functionar pus la birou sa iti dea informatii corecte si coerente.
Buna,
Am urmat pasii mentionati. Am mers la Brigada rutiera sa depun carnetul de conducere insa am primit raspunsuri diferite si nu stiu ce sa fac.
Nu sunt sigura de faptul ca voi primi carnetul inapoi dupa cele 60 de zile.
Deci: pasul 1 pe care l-am facut, a fost sa ma duc la Biroul de Informatii si sa intreb ce trebuie sa completez si sa depun pentru a preda carnetul de conducere si a-l pastra in Romania, el fiind emis de un alt stat si cum se procedeaza pentru testul de 13 15.
Raspunsul celui de la Informatii a fost urmatorul: pentru carnet depui cerere dar testul pentru cetateni straini nu se mai da sau nu se da si probabil se va primi in plus 30 de zile fata de cele 60 deja date.
Am ramas uimita, pentru ca din cele spuse de tine si ce am citit si eu, este evident ca poate da testul si un cetatean strain.
Pasul 2 a fost sa ma duc la ghiseu si sa predau carnetul.
Aici am primit alte informatii:
- pentru mentinerea carnetului fac cerere (facut),
- testul nu se da pt cetateni straini si se vine pur si simplu peste 60 de zile pentru a fi ridicat de la ei.
Pe dovada de predare a carnetului insa nu scrie nimic de ziua fixata, de cele 60 de zile, in care pot veni sa il ridic.
Fapt pentru care, cred ca se poate intampla sa ma duc peste 60 de zile si sa nu ridic nimic pentru ca nu am dat testul. Am mai patit chestii de genul asta.
Ce ma sfatuiesti sa fac?
Sa le fac o cerere in scris referitoare la depunerea carnetului de conducere si sa le solicit in scris sa imi dea raspuns daca trebuie sau nu, sa dau test?
Inteleg ca daca nu dau testul pot lua 30 de zile in plus in loc sa micsorez termenul cu 60 de zile daca ma gandesc si la cele extra pentru faptul ca nu am dat testul.
Multumesc.
Cristina
Multumesc mult pentru raspunsuri. Mi-ati fost de mare ajutor.
Cu stima,
Cristina
Buna ziua, Am o Alfa Romeo cu nr rosii. Ultimele. As vrea sa inscriu masina in Romania . Masina e din 1996, capacitate 2000, Euro 2. Cat este toata taxa pt inmatricularea masinii acum dupa ultimele modificari?
Multumesc.