avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Activitate manuelaturcu

Activitate manuelaturcu

Răspuns la discuția Termen depunere cerere revizuire
Va multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in legatura cu depunerea unei cereri de revizuire.
Care este termenul de depunere a unei cereri de revizuire ? 30 de zile de la comunicare sau 30 de zile de la pronuntare ? avand in vedere ca hotararea nu se mai comunica prin posta si trebuie sa o iau personal de la curtea de apel.
Răspuns la discuția Contestatie in anulare
Nu am sa cer revizuire pentru respingerea recuzarii.
In functie de motivarea pe care am sa o primesc, daca nu mi s-a raspuns la toate punctele din recurs si nu a tinut cont de probele din dosar , am sa cer revizuirea. Sper sa nu o judece aceasi instanta .
Răspuns la discuția Contestatie in anulare
Nu sunt suparata pe dvs. Eu sunt suparata ca nu mi s-a dat sansa la un proces corect.
Am sa incerc sa fac o revizuire. Sper sa am o sansa
Răspuns la discuția Contestatie in anulare
Dar, mi s-a incalcat dreptul la un proces corect. Instanta pronuntandu-se pe aceasi cauza intr-un dosar anterior nici macar nu a mai amanat pronuntarea desi eu am depus probe noi favorabile mie. Deci, nici nu s-a mai uitat in dosar.
Este corect ?
Buna dimineata,
Va rog sa ma ajutati !
Am avut un recurs la Curtea de Apel Pitesti . Instanta s-a mai pronuntat intr-o cauza asemanatoare cu a mea , respingand recursul. Am facut cerere de recuzare atat eu cat si judecatoarele care judecau recursul meu dar a fost respinsa. Acestea in final au respins recursul meu , desi eu am depus inscrisuri si dovezi diferite fata de dosarul anterior pe care completul se pronuntase.
Intrebarea mea este daca pot sa fac contestatie in anulare deoarece instanta nu era competenta sa se pronunte in recursul meu in cat timp se face acesta si cine judeca aceasta contestatie ?
Va multumesc
Multumesc mult !
Am depus cererea de recurs pe 14 apr 2013, este ok!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o problema. Am facut un recurs in cazul unui proces pe contencios administrativ. Avand in vedere noile modificari ale codului civil prin care trebuie obligatoriu in cererea de recurs sa se mentioneze numele avocatului si toate datele acestuia, daca acest lucru nu s-a respectat , mi se poate anula cererea de recurs ?

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Am avut un proces de anulare a unui act administrativ si actiunea a fost respinsa de catre tribunal.
Intre timp am descoperit si alte probe pe care as vrea sa le solicit paratului , de care nu stiu daca la recurs instanta ar mai tine cont de ele.
Pot sa trimit cumva dosarul spre rejudecare la instanta de fond?