Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere recurs contencios administrativ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere recurs contencios administrativ

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o problema. Am facut un recurs in cazul unui proces pe contencios administrativ. Avand in vedere noile modificari ale codului civil prin care trebuie obligatoriu in cererea de recurs sa se mentioneze numele avocatului si toate datele acestuia, daca acest lucru nu s-a respectat , mi se poate anula cererea de recurs ?

Da, dar numai daca va judecati pe noua procedura civila.
Am depus cererea de recurs pe 14 apr 2013, este ok!
Un dosar inceput pe vechiul cod de procedura civila va continua sa fie judecat dupa vechile reguli si in caile de atac. Deci cererea dvs nu va fi anulata daca nu are trecut numele avocatului.

Chiar daca v-ati judeca dupa noul cod de procedura, cererea nu se anuleaza din start ci vi se face o comunicare prin care vi se solicita a face cuvenitele completari.
Noul cod de procedura civila a intrat in vigoare la 15 februarie 2013.

Toate actiunile noi ce vor fi introduse dupa aceasta data se vor judeca dupa acest cod. Actiunile introduse inainte de aceasta data se vor judeca dupa veche procedura in toate caile de atac.
Multumesc mult !