avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1765 soluții astăzi
Forum Activitate camelia70

Activitate camelia70

Daca sotii divorteaza, contractul de mostenire semnat de ei la notar, in timpul casniciei, mai este valabil la decesul unuia dintre ei? Acesta stipuleaza ca se vor mosteni reciproc.
Matusa mea cetatean german a decedat, era divortata, fara copii.
In anul 1990 era casatorita si a facut impreuna cu sotul ei un testament prin care averea lor va ramane fratelui meu.
Intre timp, ea a locuit 3 ani in Romania, si si - a inmatriculat masina in Romania.
Cum va intra fratele meu in posesia masinii?
Poate si in Romania sa solicite certificatul de mostenitor?
Testamentul este insotit de o specificare de la judecatorie ca in general, nu i nevoie de certificat de mostenitor, ca testamentul notarial este suficient pt intrarea in posesia masinii.

Buna ziua, Matusa mea, sora mamei, cetatean german a murit in Germania. Eu am ingrijit o in Romania pana acum cateva luni, apoi i am platit singura cheltuielile cu decesul.
A ramas pe numele ei doar masina, inmatriculata in Romania, deoarece avea rezidenta si aici.
Masina a ramas in Germania.
Succesiunea va fi dezbatuta intre cele 2 surori vitrege? Sau vor veni si cele 2 fiice majore ale fratelui lor vitreg decedat?
Masina fiind inmatriculata in Romania ar putea fi deschisa succesiunea in Romania sau doar in Germania este posibil?
Va multumesc
Buna ziua, unchiul meu cetatean german a decedat, mașina lui inmatriculata in Romania a ramas in Germania. Putem aduce masina in Romania pe roti sau pe platforma? O putem vinde aici? si sa o radiem. De ce acte avem nevoie pentru a o vinde?
Buna ziua,

De cateva luni m-am inregistrat ca si PFA, neplatitor de TVA, pentru activitatea de cosmetica (numai prestari servicii, nu vanzari de marfa).
De la Finante mi s-a spus ca trebuie sa merg la Garda Financiara sa declar marja de profit.
La ce se refera ??? , este obligatoriu ???
Răspuns la discuția Declaratia 600 pentru PFA
multumesc frumos de raspuns.
Răspuns la discuția Declaratia 600 pentru PFA
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.
Declaratia 600 trebuie sa o depun?
Buna ziua,
M-am autorizat ca si PFA, de curand, iar venitul net lunar este sub salariul minim pe economie.
La casa de pensii mi s-a spus ca daca depun declaratia sunt obligata sa platesc cei 235 lei si ca declaratia nu poate fi suspendata.
Asa ca nu am depus declaratia.
Acum trebuie sa depun declaratia 600 la Finante.
As vrea sa nu platesc, caci nu imi permit, pana ce veniturile mele vor creste peste val. sal. minim.
Cum sa procedez ca sa fiu in legalitate ?























Buna ziua,

Sunt PFA si platesc impozit pe venit aferent venit net.
Pentru a-mi promova afacerea as vrea sa folosesc vouchere sau sa fac diskont.
As vrea sa stiu daca aceste proceduri trebuie anuntate din timp la vreo autoritate ( finante, primarie) , si daca trebuie inregistrate in contabilitate.
Casa de marcat are o optiune de vouchere si de diskont asa ca, clientul va plati tariful diminuat.
Astept cu nerabdare raspunsul dvs.
Va multumesc.


Răspuns la discuția PFA- registre
Va multumesc .
Am cautat mult registrul 14-1-2/a pt pfa, asa cum scrie in Ordinul 1040/ 2004 , dar nu am gasit , asa ca raman la 14-1-1/a.