Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca sotii divorteaza, contractul de mostenire semnat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca sotii divorteaza, contractul de mostenire semnat de ei la ...

Daca sotii divorteaza, contractul de mostenire semnat de ei la notar, in timpul casniciei, mai este valabil la decesul unuia dintre ei? Acesta stipuleaza ca se vor mosteni reciproc.
Nu e contract de moștenire, ci testament.
Da, se vor moșteni.
Dacă divorteaza și nu mai sunt în relații bune, pot sa revoce testamentele.
Buna ziua,

Testamentele sunt valabile in caz de divort.
Daca totusi nu se mai doreste sa produca efecte, fiind vorba despre testamente autentice, recomandarea este ca revocarea sa fie expresa printr-un act autentic notarial.

camelia70 a scris:

Daca sotii divorteaza, contractul de mostenire semnat de ei la notar, in timpul casniciei, mai este valabil la decesul unuia dintre ei? Acesta stipuleaza ca se vor mosteni reciproc.