Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testamentul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testamentul

Buna seara
O persoana singura, necasatorita, fara copii, care detine un imobil , poate lasa prin testament bunul unei terte persoane , dupa vointa sa.Ce putere juridica are acest testament dupa decesul persoanei care face testamentul? Daca poate fi contestat, cine poate face acest lucru. Este mai sigura o donatie sau o vinzare cu clauza in timpul vietii a persoanei care detine imobilul? Va multumesc mult.
Testamentul este un act esentialmente revocabil. El poate fi revocat pana in ultima clip a a vietii testatorului. Costa mai Putin Decat orice alt contract de instrainare, vanzare, intretinere, donatie....
Intocmirea lui este mult mai rapida Decat a unui contract, poate fi facut olograf, scris , datat si semnat de mana testatorului sau autentic facut la notar, unde va prezentati doar cu buletinul si cu datele imobilului, adica adresa si al legatarului, care trebuie identificat prin nume , cnp, adresa, data de nastere...
Daca persoana nu are mostenitori rezervatari , copii, sot sau parinti in viata, poate intocmi un astfel de testament in forma autentica, la notariat.la dezbaterea succesiunii nefiind necesara citarea celorlalti mostenitori legali daca nu exista rezervatari si testamentul este autentic.

Acum depinde de ce bani dispuneti...
In principiu orice act este atacabil!

Testamentul este un act care isi produce efectele la decesul testatorului, actele de instrainare intre vii isi produc efectele in timpul vietii celui care dispune de bun, fie prin vanzare, donatie, intretinere....
Costurile la acestea din urma fiind mult mai consistente Decat cele ale unui testament.