avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Activitate xenia1985

Activitate xenia1985

Buna ziua,am si eu cateva intrebari si va multumesc anticipat pt raspunsuri.Am avut o relatie de concubinaj de unde a rezultat un baietel ,acum are 3 ani si 4 luni,este nascut in Belgia (tatal roman) ,dupa nastere nu ne am inteles (tatal nu isi dorea copilul,eu afland tsrziu lucrul asta).Am cazut de comun acord sa ma intorc in Romania cu baietelul si la o pensie alimentara.Dupa ceva timp nu ne am inteles,l am dat in judecata pt a exercita custodia minorului in exclusivitste si pensia alimentara,desi a venit tatal in fata instantei si a spus ca este deacord ca sa imi dea in exclusivitate drepturile copilului plus a venit si cu mama,frate ca martor ,sa declare ca tatal nu poate sa se ocupe de copol ca el locuieste in Belgia si nu doreste nici o legatura cu copilul,onorata instanta ne a dat custodie comuna.Acum in momentul de fata am primit un job in Suedia si doresc sa plec cu baiatul,tatal este deacord .Am inteles ca este nevoie de o procura/declaratie din partea tatalui.Ce ar trebui sa specifice in declaratie?Schimbarea domicilului in Suedia?acord pt iesirea din tara?cat este valabila declaratia?pot intra inapoi in Suedia daca merg in Romania in vizita la parinti mei?sau trebuie o alta procura?trebuie specificata o data pe procura?ca nu stiu cand voi pleca ca dureaza pana face declaratia si sa si ajunga din Belgia /Romania.Poate specifica in declaratie perioada nedeterminata??Daca pe declaratie pune data de 1 sep si plec pe 2 sept mai este valabila? INCA ceva tatal mi a cerut sa gssesc o solutie sa nu mai sm nevoie de semnatura lui si procuri cu motivele cs pierde bani si timp ,el fiind o pers avara cand vine vb de bani.Am vb cu un avocat telefonic si mi a spus ca daca este deacord el sa il decad din dreptutile lui parintesti,sau sa dea o declaratie ca nu are deaface cu copil ,chiar daca avem custodie comuna el nu la vizitat ,nu la luat in vacante,nimic desi scrie in hotararea de judecata,dar nu are cum locuind in alta tara si nici nu doreste..mi a spus ca nu doreste responsabilitati.Va rog sa imi spuneti care ar fi calea ceea mai usoara sa nu mai depind de semnatura lui.Va multumesc o zi buna
Răspuns la discuția Pensia Alimentara
va multumesc pentru raspuns .

Certifictaul l am tradus si apostilat in belgia ,are certificat roman ,avem toate actele necesare,vreau sa va mai intreb actiunea o pot depune in Romania sau in BELGIA???lEGILE SUNT LA FEL??va multumesc anticipat

Buna ziua,am si eu citeva intrebari daca puteti sa ma ajutati cu citeva raspunsuri.M -am despartit de tatal copilului (nu am fost casatoriti) si doresc sa il dau in judecata pentru pensia alimentara.Am locuit in Belgia avem carte belgiana am stat 2 ani dupa 8 luni dupa ce sa nascut baiatul ne am despartit si am decis sa vin in tara cu baiatul il cresc singura,la inceput ne am inteles la o anumita suma sa plateasca pensie alimentra fara sa ne judecam,acum nu mai vrea sa plateasca.El este de 5 ani in Belgia ,este independent ,lucreaza cu acte cistiga in jur de 2000e-3000e.Copilul ai poarta numele deci am dreptul legal la pensie alimentara,sunt decisa sa merg luna viitoare in Belgia sa il dau in judecta.Alocatia copilului intra pe cardul lui ,unde trebuie sa merg sa pot schimba contu si cu ce act sa ma prezint???unde pot gasi un avocat in Belgia?Care sunt procedurile?ce acte am nevoie?si care ar fi onorariul unui avocat in Belgia.De unde as putea face rost de hirtia care dovedeste citi bani a cistigat in ultimele 6 luni tatal copilului,sigur nu imi va da el.V a multumesc din suflet.
Răspuns la discuția certificat de nastere in belgia
va multumesc pentru raspuns o sa ma duc la ambasada
Am nascut in begia si as dori sa plec in tara in Rominia cu copilul de 2 luni ,intrebarile mele sunt:ce trebuie sa fac sa scot certificatul de nastere rominesc?certificatul belgian ttrebuie apostlat?unde? cit dureaza?pot pleca in rominia fara certificat la copil?sa il fac in ROminia?Nu sunt casatorita iubitul nu merge cu mine in RO. trebuie actele lui?poate sa faca o procura pt.certificat si pasaport?va multumesc astept raspuns.