avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate ElizaBV

Activitate ElizaBV

Buna ziua,

Am o intrebare, va rog, in legatura cu formularul european S1.
Mama mea este pensionara (pensie platita de statul roman) si a venit sa locuiasca in Franta, unde eu sunt salariata. Din cate am inteles, poate beneficia de asistenta medicala aici cu ajutorul acestui formular.
Intrebarea mea este: eliberarea acestui formular presupune faptul ca mama isi "muta" dreptul la asistenta medicala in Franta? Daca, de exemplu, are nevoie sa petreaca in Romania cateva luni, in aceste luni mai este considerata asigurata in Romania si mai este valabila asigurarea ei in tara sau ramane doar in Franta?

Va multumesc pentru ajutor.
Multumesc,

Dar daca pot solicita pasaport CRDS cu ce am (copie legalizata), nu pot solicita si pasaport "normal"? Teoretic, si pentru CRDS trebuie CI, din cate am inteles.
Scuzati insistenta, dar nu m-am mai confruntat cu situatia asta.

Justitiarul711 a scris:

Daca doriti sa ramaneti cu domiciliul in Romania nu aveti alta posibilitate decat sa faceti procura si sa trimiteti actele persoanei imputernicite. Asta in cazul in care nu luati in calcul sub nici o forma posibilitatea deplasarii dvs. in Romania.

Dar pasaportul CRDS este pentru cei cu domiciliul in strainatate, nu-i asa? Eu am domiciliul in Romania.
Asadar, sa inteleg ca pot cere un pasaport electronic avand doar copia legalizata a CI (si, eventual, certificat de nastere)?
Multumesc pentru raspuns.
Buna seara,

Ma aflu pentru o perioada in Franta si mi-a fost furata cartea de identitate. Am depus plangere la politie si am primit un document cu care sa ma pot adresa consulatului.
Din cate am inteles, consulatul poate doar fie sa imi elibereze un titlu de calatorie cu care sa ma intorc in tara in maxim 30 zile, fie sa ma ajute sa fac o procura unei persoane din Romania care sa se ocupe de eliberarea noii carti de identitate.
Problema este ca as vrea sa evit pe cat posibil deplasarea in tara acum, in perioada pandemiei, pentru ca am peste 65 de ani si am probleme de sanatate, asa ca nu imi pot asuma riscuri. Pe de alta parte, daca aleg calea procurii, documentele necesare (certificat nastere, act spatiu etc) sunt la mine si nu am curajul sa le trimit prin posta in tara.
In schimb, am o copie legalizata a cartii de identitate. As putea, pe baza ei, sa obtin pasaport? (De pasaport se poate ocupa direct si simplu consulatul).
Cum altcumva as mai putea proceda?
Mentionez ca am mai depus copie legalizata a cartii de identitate si intr-un dosar in instanta si a fost acceptata.

Multumesc pentru ajutor.
Buna ziua! Ajutati-ma, va rog, cu cateva informatii in urmatoarea problema: fiica mea are 22 de ani si primeste pensie de intretinere de la tatal ei, pentru ca isi continua studiile. Acum si-a luat licenta si de la 1 oct a inceput masterul, dar tatal ar dori sa suspende plata. Este nevoie sa trimita o adeverinta de student la locul de munca al tatalui pentru a demonstra continuarea studiilor?
Momentan este plecata din tara cu o bursa de 3 luni. Acest lucru nu este considerat venit, nu? Daca tatal vrea sa suspende plata inainte de intoarcerea ei (deci inainte sa ajunga acea adeverinta la locul de munca), se poate? Poate face acest lucru si fara hotarare judecatoreasca?
Multumesc!
Multumesc!
Si pentru a obtine acel nivel al pensiei, asa, sub nivelul pensiei minime garantate (urmand sa obtin apoi si celelalte adeverinte) - pentru a putea beneficia de aceasta indemnizatie, pot folosi cele 2 adeverinte pe care le am eu?
Repet, intreb asa pentru ca doamna ministru s-a referit la orice cetatean care are "macar 1 zi de munca".
Nu reiese. Dar intr-o emisiune tv, doamna ministru al Muncii afirma ca orice cetatean care are macar si "o zi de munca" poate beneficia de acea pensie minima. Imi puteti da cateva detalii, va rog?
Răspuns la discuția Vanzare teren la primarie
Este in extravilan. Este teren arabil, cum spuneam.
Stiu prevederile referitoare la dreptul de preemptiune. Si atunci toate vanzarile care s-au facut pana acum la tara in acest fel nu sunt legale?
Buna ziua!
Am o intrebare, va rog. As dori sa vand o suprafata de teren arabil aflat undeva la tara. In satul respectiv, nu s-au emis titluri de proprietate. Exista doar niste hotarari judecatoresti si rolul de la primarie. Pana acum, vanzarile sau facut cu chitanta de mana, tot la primarie.
Intrebarea mea este: mai este valabila aceasta varianta? Pot vinde si eu in acelasi fel? Daca nu, cum ar trebui sa procedez?
Mentionez ca nu am multe sperante pentru obtinerea titlului de proprietate.
Multumesc pentru raspuns!
Mai am o intrebare, va rog.
In cazul in care nu mai exista carnetul de munca sau, in fine, nu se gaseste, va trebui sa imi reconstitui vechimea. Am obtinut adeverinte de la doua dintre locurile de munca. Intrebarea este: le pot depune pe acestea doua la Casa de Pensii pentru a mi se stabili pensia? Urmand ca, pe masura ce le obtin si pe celelalte, sa completez dosarul si sa solicit recalcularea?
Multumesc!