Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte identitate furata - Franta - copie legalizata pt ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte identitate furata - Franta - copie legalizata pt pasaport?

Buna seara,

Ma aflu pentru o perioada in Franta si mi-a fost furata cartea de identitate. Am depus plangere la politie si am primit un document cu care sa ma pot adresa consulatului.
Din cate am inteles, consulatul poate doar fie sa imi elibereze un titlu de calatorie cu care sa ma intorc in tara in maxim 30 zile, fie sa ma ajute sa fac o procura unei persoane din Romania care sa se ocupe de eliberarea noii carti de identitate.
Problema este ca as vrea sa evit pe cat posibil deplasarea in tara acum, in perioada pandemiei, pentru ca am peste 65 de ani si am probleme de sanatate, asa ca nu imi pot asuma riscuri. Pe de alta parte, daca aleg calea procurii, documentele necesare (certificat nastere, act spatiu etc) sunt la mine si nu am curajul sa le trimit prin posta in tara.
In schimb, am o copie legalizata a cartii de identitate. As putea, pe baza ei, sa obtin pasaport? (De pasaport se poate ocupa direct si simplu consulatul).
Cum altcumva as mai putea proceda?
Mentionez ca am mai depus copie legalizata a cartii de identitate si intr-un dosar in instanta si a fost acceptata.

Multumesc pentru ajutor.
Solicitati un pasaport CRDS.
Dar pasaportul CRDS este pentru cei cu domiciliul in strainatate, nu-i asa? Eu am domiciliul in Romania.
Asadar, sa inteleg ca pot cere un pasaport electronic avand doar copia legalizata a CI (si, eventual, certificat de nastere)?
Multumesc pentru raspuns.
Daca doriti sa ramaneti cu domiciliul in Romania nu aveti alta posibilitate decat sa faceti procura si sa trimiteti actele persoanei imputernicite. Asta in cazul in care nu luati in calcul sub nici o forma posibilitatea deplasarii dvs. in Romania.
Justitiarul711, utilizator
Multumesc,

Dar daca pot solicita pasaport CRDS cu ce am (copie legalizata), nu pot solicita si pasaport "normal"? Teoretic, si pentru CRDS trebuie CI, din cate am inteles.
Scuzati insistenta, dar nu m-am mai confruntat cu situatia asta.

Justitiarul711 a scris:

Daca doriti sa ramaneti cu domiciliul in Romania nu aveti alta posibilitate decat sa faceti procura si sa trimiteti actele persoanei imputernicite. Asta in cazul in care nu luati in calcul sub nici o forma posibilitatea deplasarii dvs. in Romania.

ElizaBV a scris:

In schimb, am o copie legalizata a cartii de identitate. As putea, pe baza ei, sa obtin pasaport? (De pasaport se poate ocupa direct si simplu consulatul).

Din păcate nu se poate face niciun fel de pașaport pe baza unei copii legalizate, trebuie ca funcționarul s-o vadă în original.
Pentru pașaport CRDS oricum nu cred că îndepliniți condițiile - ar trebui să aveți deja domiciliul în Franța.

Interesați-vă de servicii de curierat serioase. Ar trebui să fie.
Sau mai stați așa, cu acea dovadă de la autoritățile franceze, până se mai limpezește situația.