avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate mihainicolaescu

Activitate mihainicolaescu

Intrebarile mele erau urmatoarele: daca in promisunea bilaterala de vanzare cumparare apare etajul 3, iar in contractul final apare mansarda 1, este legal? se poate construi un imobil cu 2 mansarde? Pot ataca pe cale legala acest lucru? ma refer la neconcordanta dintre cele doua acte (de la et 3 la mansarda1) se numeste inseleciune aceasta neconcordanta?
Buna seara, ma intereseaza sa stiu daca un imobil nou poate figura in actele dezvoltatorilor cu 2 mansarde. Eu am cumparat o garsoniera intr-un astfel de imobil. In promisunea bilaterala de vanzare-cumparare, imi apar datele garsonierei, apartamentul si etajul 3. Mai nou, trebuie sa semnez contractul de vanzare cumparare pe mansarda1, nu pe et 3, cum apare in actul initial. Iar mansarda propriu-zisa figureaza ca mansarda2. Este legal? Ce pot face in acest caz?

Cat se plateste TVA pe mansarda? Este la fel cu cel perceput pt etajele inferioare?



Multumesc,


Buna seara, ma intereseaza sa stiu daca un imobil nou poate figura in actele dezvoltatorilor cu 2 mansarde. Eu am cumparat o garsoniera intr-un astfel de imobil. In promisunea bilaterala de vanzare-cumparare, imi apar datele garsonierei, apartamentul si etajul 3. Mai nou, trebuie sa semnez contractul de vanzare cumparare pe mansarda1, nu pe et 3, cum apare in actul initial. Iar mansarda propriu-zisa figureaza ca mansarda2. Este legal? Ce pot face in acest caz?

Cat se plateste TVA pe mansarda? Este la fel cu cel perceput pt etajele inferioare?



Multumesc,
Răspuns la discuția restructurare post
Dar daca angajatorul publica trimestrial profitul, si se observa cresteri, si nu pierderi, ceea ce spuneti dvs este ca angajatul nu are niciun drept...care ar fi sansele de castig ale angajatului intr-un astfel de proces?
Buna ziua,

Angajatorul "X" face restructurari de posturi pe motiv de relocare. Toti angajatii din diverse unitati au fost instiintati verbal de acest lucru, punandu-se presiune sa se accepte plecarea prin demisie, cu acordul partilor, si nu prin somaj.
Angajatorul are acest drept, sa restructureze posturi, doar pt. ca, chiriile in alt oras si mana de lucru sunt mai ieftine? Pt ca, posturile desfiintate prin restructurare, sunt ocupate de angajati noi, in localitatea in care s-au relocat, posibil cu alta denumire.
Ce drepturi are angajatul in aceasta situatie?
ITM-ul se sesizeaza in situatia in care angajatorul restructureaza intr-un oras si angajeaza intr-un altul pe aceleasi pozitii?
Care sunt optiunile angajatului restructurat?