Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un imobil nou construit poate avea 2 mansarde?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un imobil nou construit poate avea 2 mansarde?

Buna seara, ma intereseaza sa stiu daca un imobil nou poate figura in actele dezvoltatorilor cu 2 mansarde. Eu am cumparat o garsoniera intr-un astfel de imobil. In promisunea bilaterala de vanzare-cumparare, imi apar datele garsonierei, apartamentul si etajul 3. Mai nou, trebuie sa semnez contractul de vanzare cumparare pe mansarda1, nu pe et 3, cum apare in actul initial. Iar mansarda propriu-zisa figureaza ca mansarda2. Este legal? Ce pot face in acest caz?

Cat se plateste TVA pe mansarda? Este la fel cu cel perceput pt etajele inferioare?

Multumesc,

Contractul de vanzare-cumparare are ca obiect transmiterea dreptului de proprietate asupra imobilului care constituie obiectul promisiunii bilaterale de vanzare-cumparare, antecontractul.

Antecontractul, conform adagiului latin pacta sunt servanda, este legea parintilor, pe cale de consecinta, dumneavoastra , promitentul -cumparator trebuie sa va indepliniti obligatiile ce va incumba, conform contractului.

Succes.

Intrebarile mele erau urmatoarele: daca in promisunea bilaterala de vanzare cumparare apare etajul 3, iar in contractul final apare mansarda 1, este legal? se poate construi un imobil cu 2 mansarde? Pot ataca pe cale legala acest lucru? ma refer la neconcordanta dintre cele doua acte (de la et 3 la mansarda1) se numeste inseleciune aceasta neconcordanta?