avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate geo444

Activitate geo444

Salutare tuturor,

Intrebarea mea se refera la declararea veniturilor obtinute prin valorificarea crypto-monedelor dobandite prin minat.

Minatul reprezinta, in mare, rularea unei aplicatii pe unul sau mai multe calculatoare/dispozitive specializate prin care "minerul" ajuta reteaua monedei, acesta fiind recompensat de catre retea primind o anumita suma din moneda respectiva.
Trebuie sa mentionez ca minatul presupune un consum foarte mare de curent electric si o investitie initiala (calculatoarele sau dispozitivele specializate folosite), iar profitul este sub 10% din sumele incasate.

Cum se declara aceste venituri? Trebuie declarata doar contravaloarea in lei atunci cand lichidam monedele sau trebuie facut un raport lunar?
De obicei este este o suma fixa sau un procent din suma totala a serviciilor care se plateste in plus pentru un acord de confidentialitate. Cel mai bine ar fi sa luati legatura cu fotograful si discutati despre acest aspect.
Avand in vedere ca la vanzarea pe Okazii siteul percepe un comision de 2.8% din pretul de vanzare (+24% TVA din acest impozit), se deduce ceva din plata impozitului daca vand ca persoana juridica?
Pentru astfel de activitate (vanzarea de produse pe okazii.ro) ce este recomandat, PFA, II sau SRL? Am inteles ca se poate sa vand in continuare ca persoana fizica si doar sa declar la registrul comertului, dar eu am nevoide de acte de persoana juridica pentru ca am avut cazuri in care aveam nevoie de o firma cu cod EORI pentru a ridica coletul.
Salut,
De o luna si jumatate am inceput sa comand produse din China si sa le vand pe okazii.ro unde sunt inregistrat ca persoana fizica. Pentru fiecare produs platesc un comision de 2.8 % din pretul de vanzare( plus TVA-ul ce revine acestui comision). La punerea in vanzare site-ul imi ofera posibilitatea sa vand cu sau fara factura, iar eu fiind persoana fizica neautorizata le vand fara factura. Produsele ce imi vin din China sunt platite in avans, iar coletele sunt insotite de facturi in functie de care platesc cei 24% la vama TVA pentru ca depasesc 10$ ca valoare, dar nu intotdeauna factura este scrisa corect, uneori difera chiar si produsele sau numarul lor. Cifrele au inceput sa creasca destul de mult, iar contravaloarea lor o primesc atat prin mandate postale cat si in avans in cont bancar, ceea ca ma face sa cred ca pot fi urmarite de cei de la Fisc si ca e momentul sa incep sa declar veniturile. Pot merge la notar sa fac o declaratie pe proprie raspundere? Si declar aceste venituri ca provenind de unde? Alte detalii daca imi puteti da, v-as fi foarte recunoscator. Multumesc anticipat.