Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Poze de la nunta transformate in blog
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Poze de la nunta transformate in blog

Salut,

Tocmai am aflat ca fotograful de la nunta a facut un blog in care a pus poze de la nunta mea. Eu nu doresc sa am asemenea poze personale disponibile oricui.

Am dreptul sa ii cer sa le dea jos? Daca nu vrea, se poate face ceva? Probabil ca "i-am dat voie" in contract, nu am verificat, dar mi se pare absurd sa nu am acest drept.

Multumesc anticipat
Corect, daca scrie in contract, cititi contractul.
tgeorgescu a scris:

Corect, daca scrie in contract, cititi contractul.

Deci eu sau persoanele care apar in poze si sunt postate pe net fara sa fie macar anuntate inainte nu au dreptul sa ceara scoaterea pozelor? Indiferent de situatie?
Dreptul asupra fotografiilor revin ambelor parti din contract,dar,este un DAR!Trebuia sa va intrebe inainte de a posta,acum nu vad de ce va deranjeaza acest aspect,ar trebui sa fiti relaxat vis-a-vis de acest aspect! :) Probabil fotograful considera fotografiile o reusita,o oportunitate de reclama!DACA nu va place acest aspect este obligat sa le steraga!
dorelore a scris:

Dreptul asupra fotografiilor revin ambelor parti din contract,dar,este un DAR!Trebuia sa va intrebe inainte de a posta,acum nu vad de ce va deranjeaza acest aspect,ar trebui sa fiti relaxat vis-a-vis de acest aspect! :) Probabil fotograful considera fotografiile o reusita,o oportunitate de reclama!DACA nu va place acest aspect este obligat sa le steraga!

Si in cazul in care ignora sau refuza cererea mea de a le sterge, cum il pot constrange? Sunt determinat sa merg pana la capat cu acest demers.
Cum sa spun: inainte de a semna contractul aveati un asemenea drept. Nu stiu ce scrie in contract, dar prin contract s-ar putea sa fi cedat acest drept. Daca firma are termeni de serviciu sau conditii generale, trebuiau citite inainte de a apela la ea.