avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Activitate sile_do

Activitate sile_do

pai asta doream si eu sa aflu.am dreptul sa conduc pe teritoriul altui stat cu dovada de circulatie.am prelungit-o lunar timp de un an de zile si cred ca mai dureaza ceva .firma face transporturi comunitare si noncomunitare. este valabila daca nu s-a dat o solutie. Si apropo nu scrie ca este valabila numai in Romania.Deci normal ar trebui sa am dreptul de a conduce.
inteleg ca parerile sunt impartite,dar din ce am inteles si am citit pe internet sunt niste acorduri la nivel de uniune prin care se poate circula cu aceasta dovada.inteleg ca daca arati o hartie care un politist din luxemburg de exemplu nu intelege nimic asa poate si un cetatean din islanda poate sa vina in romania.Nu sunt condamnat pana la proba contrarie am dreptul de a circula.aici nu inteleg eu justitia .pai daca mi-l prelungesti luna de luna timp de un an si inca nu ai definitivat cercetarea penala macar de ce nu mi-au lasat permisul si in momentul in care se constata ca sunt vinovat sau nu imi trimiteau acasa o citatie cum sa ma prezint sa -l predau .asa ce fac stau un an de zile pe tusa ca autoritatile nu se misca indeajuns de repede .
dupa cum spune legea sa "posede permis de conducere valabil" pai permisul este valabil nu va fi nici suspendat dupa terminarea anchetei penale.nu stiu daca prin asta nu mi ingradeste dreptul la munca si libera circulatie fiind sofer profesionist din asta imi castig existenta.daca nu mai pot sa circul cum mai pot sa lucrez firma avand obiect de activitate transporturi comunitare.Nimeni dupa aceea nu te mai angajeaza numai cu dovada de circulatie.am inteles ca sunt acorduri incheiate prin care se recunosc dovezile de circulatie.Probabil si celelalte state membre UE au ceva care sa inlocuiasca permisul de conducere?
as dori si eu o informatie.pot circula cu dovada de circulatie in tari UE si non-UE?Dovada este prelungita in fiecare luna.permisul este retinut pana la finalizarea dosarului penal.este vreo posibilitate de al ridica mai devreme?
Răspuns la discuția Chitanta de mana vanzare casa
pe scurt este bine ce zici.m-am mutat in casa de un an.astept sa-mi faca actele dar nu cred ca le are pe toate de care zici.dar omul isi vrea bani. si eu imi vreau actele adica el restul de 10 % si eu actele care sa ma faca de drept proprietar.zice ca are decat cadastru si cam atat..cred ca judecata ne ramane
Am o mare nedumerire.Am incheiat un contract de cumparare vanzare cu proprietarul casei.Am dat 90 % din suma urmand ca rstul sa il dau cand incheiem actele la notar.Dupa o anumita perioada respectivul tot a incercat sa ma faca sa-i dau bani dar fara a-mi prezenta actele casei.Am inteles ca ar avea doar cadastru pe teren si atat neavand niciun act pe constructia casei realizate de el.In acest caz daca ajung in instanta cu el ce se poate rezolva si cum.Va multumesc.
P.S.martor a fost unul din oameni lui de "casa" dar poate depune marturie ca asa a fost.Invoca ca nu i-am dat eu banii ca sa faca actele.Nu era normal sa le aiba dinainte .si ce acte sunt necesare.Inca o data va multumesc.