avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate bgigi

Activitate bgigi

Răspuns la discuția Autorizatie de extindere locuinta
Autorizatia de extindere a fost emisa in 1999 dar in ea se specifica faptul ca este valabila 36 luni.Adica in astea 36 luni trebuia sa se finalizeze extinderea,eu asa inteleg.Nu s-a mai obtinut proces verbal de receptie . S-a inceput extinderea deabea in 2002 si s-a finalizat f tarziu prin 2006.Nu s-a mai facut nici o alta autorizatie chiar daca prima expirase.La tara nu vine nimeni sa te verifice daca ti-ai mai facut o camera sau alte extinderi.Problema este cand trebuie sa dovedesti ceva ,ca ai nevoie de acte.Mie imi trebuie sa dovedesc ca aceasta extindere s-a facut dupa casatoria cu cea de a doua sotie pt ca sunt intr-un proces de partaj judiciar.Exista f multi martori care stiu cum era casa inainte de casatorie.La notar stiti daca imi trebuie acte sau este un fel de declaratie pe proprie raspundere. Impozit pt extindere nu am platit niciodata , cei de la primarie (unde platim impozitul) au spus ca nu figurez cu nici o autorizatie de extindere ca ei nu o gasesc ,asa au spus cand au fost cerute acte de catre tribunal.
Buna ziua.Am o autorizatie de extindere locuinta din anul 1999.Din cauza unor probleme familiare (imbolnavirea si apoi decesul sotiei) nu am mai putut sa fac extinderea locuintei decat in anul 2002, an in care m-am recasatorit .Intrebarea mea este cum pot dovedii ca extinderea a fost facuta cu actuala sotie si nu in anul 1999 cand este eliberata autorizatia. Multumesc anticipat pt raspuns.
Răspuns la discuția Se poate face cadastru?
Multumesc mult......din pacate pt creditor, din fericire pt persoana x.Am inteles totusi ca nu s-ar putea vinde doar o particica din casa indiferent de conditii.
Răspuns la discuția Se poate face cadastru?
Multumesc din suflet pt lamuriri.As mai avea o intrebare.Daca se face succesiunea ,se poate vinde partea care ii revine persoanei x (asta este scopul succesiunii) daca nu se rezolva problema terenului?
Răspuns la discuția Se poate face cadastru?
Multumesc mult pt raspuns.Am inteles cum e cu executarea dar nu stiu daca se poate rezolva problema cu terenul de sub casa in sensul ca...persoana x nu are acest interes si chiar daca ar vrea sa rezolve problema este mai complicat pt ca tatal sau(cel care plateste impozit pe teren)mai are o sora si inca un frate plecat din judet de care nu mai stie nimeni nimic de f mult timp,deci nu cred ca s-ar putea face succesiunea pt acel teren.In concluzie am inteles ca daca nu se poate rezolva problema terenului de sub casa nu se poate face succesiunea nici pt casa.Va rog sa ma corectati daca am inteles gresit.

In legatura cu faptul ca s-a facut casa pe alt teren.....acum 20 si ceva de ani era de ajuns sa ai 2 ari de teren ca sa poti sa-ti construiesti casa.Persoana x nu a tinut cont ca terenul pe care a construit casa nu este al lui pt ca era ,,mostenirea,, tatalui sau si nu avea de ce sa isi faca griji.Nici acum nu ar fi o problema numai ca din pacate exista aceasta executare pe bunurile persoanei x si s-a ajuns la executarea casei si implicit succesiunea pt casa
Răspuns la discuția Se poate face cadastru?
Persoana X are o casa de 90mp si un teren de 200mp.Cand s-a inceput constructia casei nu s-a tinut cont de cei 200mp casa construindu-se doar pe cativa mp din cei 200mp.Restul terenului de sub casa este mostenirea tatalui persoanei X (dar nu s-a facut succesiunea nici pt acest teren...s-au inteles fratii verbal intre ei.)Intrebarea mea este daca se poate face cadastru in aceste conditii si ulterior daca se poate vinde ceva din casa pt ca....persoana X are o executare silita pe numele sau.Debitorul a cerut sa se faca succesiunea intre persoana X si cei doi copii in urma decesului primei sotii.Sper ca explicatia mea sa fie inteleasa pt ca am f.mare nevoie de un raspuns din partea d-voastra.Multumesc foarte mult.
Buna Ziua.Am urmatoarea situatie:
-o casa de 90mp si un teren de 200mp (un proprietar) pt care se cere succesiunea iar apoi o executare silita pe o parte care ii va reveni celui care are probleme(proprietarului) .Intrebarea mea este daca se poate face cadastru la casa tinand cont ca aceasta a fost construita doar pe f.putin mp din cei 200mp,restul terenului de sub casa fiind o mostenire a tatalui proprietarului ,acesta la randul sau neavand act de mostenitor(nu s-a facut succesiunea pt acest teren)Sper din suflet sa primesc un raspuns exact .Va multumesc anticipat
Discuție Datorie Fisc
Am pe SRL o datorie de 20000 ron (datorii fiscale + o ,,amenda,,pt care ma judec cu ei.) la Fisc. SRL-ul nu mai are profit de f mult timp si nici activitate.Cei de la fisc vor ca aceasta datorie sa fie trecuta pe persoana fizica.Pot sa fac contestatie in instanta (probabil o sa fiu instiintat in scris) ca datoria sa nu fie trecuta pe persoana fizica? Pot sa suspend activitatea firmei in aceste conditii?
Răspuns la discuția impozit
Inseamna ca si cei de la fisc cunosc legea la fel de bine ca si mine iar cei de la primarie fac legea dupa bunul plac.
Răspuns la discuția impozit
Am sunat la fisc si cei de acolo mi-au spus ca nu se plateste impozit pe cele 2 luni daca nu am inmatriculat-o in tara.In plus cand am scos cel de-al doilea rand de nr rosii nu am platit aceea taxa de 50 ron pt ca am fost intrebat daca o inmatriculez in tara (numai in acest caz plateam aceea suma )Nu ma inteleg cu cea de la primarie ca nu e corect ce face